Tusk vyzval španielskeho premiéra, aby sa vyvaroval ďalšieho použitia násilia

354099_belgium_eu_brexit_60448 195f7dc433fe4159bf807b9b847f08f9 640x420.jpg

BRUSEL 2. októbra (WebNoviny.sk) – Predseda Európskej rady a bývalý poľský premiér Donald Tusk v pondelok vyzval španielskeho premiéra Mariana Rajoya, aby sa vyvaroval ďalšieho použitia násilia, akého bola krajina svedkom počas nedeľňajšieho referenda o nezávislosti Katalánska.

Tusk počas pondelňajšieho telefonického hovoru s Rajoyom uviedol, že hoci chápe argumenty Madridu proti katalánskemu referendu, násilie, ku ktorému sa v nedeľu uchýlili španielski policajti, sa už nesmie opakovať. Ako Tusk napísal po skončení telefonátu na Twitteri, španielska vláda „musí nájsť spôsoby, ako predísť ďalšej eskalácii a použitiu násilia“.

Odporúčame:
Brutálne zásahy polície počas referenda v Katalánsku sú zlou správou pre celú Európu, tvrdí Klus

Rajoyovi v pondelok zatelefonoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ten však podľa oznámenia Elyzejského paláca španielskeho premiéra jednoznačne podporil. Macron v telefonáte zdôraznil, že Francúzsko je naďalej „oddané ústavnej jednote Španielska“ a španielskeho premiéra uistil o tom, že pre francúzsku vládu je naďalej „kontaktom v Španielsku Rajoy“.

Odporúčame:
Katalánska vláda nazvala Španielsko hanbou Európy

Macron sa v telefonáte k brutálnym zásahom španielskej polície proti účastníkom nedeľňajšieho referenda nevyjadril. Zásah, v rámci ktorého policajti inštruovaní centrálnou španielskou vládou strieľali do ľudí gumenými projektilmi a bili ich obuškami, si vyžiadal najmenej 890 zranených.

Viac k témam: Donald Tusk, Emmanuel Macron, Európska rada, Katalánsko, referendum, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Tusk vyzval španielskeho premiéra, aby sa vyvaroval ďalšieho použitia násilia © SITA Všetky práva vyhradené.

2. októbra 2017

Odporúčané články