Turecko nemá podľa Erdogana s Európskou úniou o čom debatovať, majú sa otvoriť nové kapitoly

ANKARA 2. mája (WebNoviny.sk) – Turecko „nemá o čom debatovať“ s Európskou úniou, pokým ona neotvorí nové kapitoly vo rokovaniach o vstupe Turecka do tohto bloku. Vyhlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Európska únia iba pred dvoma dňami vyzvala Ankaru, aby poskytla jasnejšie signály, či má v úmysle splniť prístupové kritéria v oblastiach ako ľudské práva alebo právny štát.

Odporúčame:
Erdogan: Turecko usporiada referendum o svojom členstve v EÚ

Nemáte inú možnosť, ako otvoriť kapitoly, ktoré ste doteraz neotvorili,“ povedal Erdogan. „Pokiaľ ich otvoríte, bude to úžasné. Pokiaľ nie, potom dovidenia!“ odkázala Bruselu turecká hlava štátu.

Turecko požiadalo o vstup do Európskej únie pred tridsiatimi rokmi, pričom samotné rokovania sa začali v roku 2005, napísala agentúra AP. Rozhovory o vstupe Turecka do EÚ sú však pomalým a zdĺhavým procesom. Vyjednávačom sa dosiaľ podarilo uzavrieť iba jednu z tzv. kapitol – o vede a výskume.

Erdogan avizoval, že vo svojej krajine usporiada referendum, v ktorom sa majú občania vyjadriť, či si prajú pokračovať v prístupovom procese.

Viac k témam: Európska únia, Recep Tayyip Erdogan, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko nemá podľa Erdogana s Európskou úniou o čom debatovať, majú sa otvoriť nové kapitoly © SITA Všetky práva vyhradené.

2. mája 2017

Odporúčané články