Turecko na žiadosť USA stiahne zo severu Iraku viac vojakov

Turecko-iracký rozkol je prekážkou pre úsilie Spojených štátov v boji proti islamských extrémistom.

Istanbul 20. decembra (WebNoviny.sk) – Turecko vyhlásilo, že zo severného Iraku stiahne ďalších svojich vojakov. Zároveň pripustilo zlyhanie komunikácie s irackou vládou ohľadom tejto záležitosti, informovala dnes agentúra Reuters.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí v sobotu večer oznámilo, že vláda „s ohľadom na iracké záujmy a v súlade s požiadavkami na boj proti Dáišu (tzv. Islamskému štátu) pokračuje v presúvaní vojenských síl z provincie Ninive“.

Krok nasledoval po výzve amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý v piatok oslovil svojho tureckého náprotivka Recepa Tayyipa Erdogana so žiadosťou, aby „podnikol dodatočné opatrenia na deeskaláciu napätia“ medzi Ankarou a Bagdadom.

Turecko-iracký rozkol je prekážkou pre úsilie Spojených štátov v boji proti islamských extrémistom.
Turecko začalo sťahovať svojich vojakov rozmiestnených neďaleko džihádistami kontrolovaného irackého mesta Mósul v priebehu uplynulého týždňa. Bagdad, ktorý považuje vyslanie tureckých síl na svoje územie za nezákonnú inváziu, však na schôdzi Bezpečnostnej rady OSN požadoval okamžité stiahnutie všetkých tureckých vojakov z irackého územia.

Spor vzplanul začiatkom tohto mesiaca po tom, ako Turecko vyslalo vojenské posily do tábora v oblasti irackého mesta Bašika, kde sa uskutočňuje výcvik sunnitských a kurdských vojakov, ktorí následne odchádzajú bojovať proti fundamentalistom z Dáišu. Tureckí vojaci sú tu rozmiestnení od minulého roka, nedávno sem však Turecko vyslalo ďalších so zámerom ochrany svojich jednotiek pred útokmi islamistov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2015

Odporúčané články