Kazateľ Fethullah Gülen emigroval z Turecka po tom, ako naňho podali žalobu za údajne aktivity poškodzujúce štát.Ankara 16. júla (WebNoviny.sk) – Turecká vláda kritizovala v sobotu Spojené štáty za to, že umožňujú žiť islamskému kazateľovi Fethullahovi Gülenovi v exile v krajine. Ankara Gülena obviňuje z toho, že stál za pokusom o prevrat z noci na sobotu , píše agentúra APA.
POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU
Krajina, ktorá poskytuje útočisko „vodcovi paralelného štátu“, nemôže byť považovaná za priateľa Turecka, uviedol turecký premiér Binali Yildirim na sobotňajšej tlačovej konferencii, informovali noviny Hürriyet na svojej webovej stránke.
Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat
Gülen žije od roku 1999 v americkom štáte Pensylvánia v dobrovoľnom exile. Z Turecka emigroval po tom, ako naňho podali žalobu za údajne aktivity poškodzujúce štát. Vláda Gülena, niekdajšieho spojenca prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, obviňuje zo snahy rozvracať turecký štát budovaním „paralelných štruktúr“ v súdnictve, školstve, médiách a armáde, čo duchovný popiera.
Odporúčame:
Video: Tanky, streľba a mŕtvi. Turecko zažilo pokus o puč
Turecký vrtuľník pristál v Grécku, posádka žiada o azyl
Tureckí vzbúrenci sa zmocnili fregaty, zajali šéfa flotily
Turci pozatýkali v armádnom ústredí všetkých vzbúrencov
„Nepoznám žiadnu krajinu, ktorá by stála za týmto mužom, týmto vodcom teroristickej bandy, obzvlášť po minulej noci. Krajina, ktorá stojí za týmto mužom, nemôže byť priateľom Turecka. Bolo by to dokonca nepriateľským činom voči Turecku,“ vyhlásil Yildirim.
Premiér nepriamo kritizoval USA, pretože podľa neho nechápu obavy, ktoré v súvislosti v Gülenom vyjadruje Turecko. „Museli sme za to zaplatiť vysokú cenu,“ povedal Yildirim. Turecko už Spojeným štátom vyjadrilo želanie, aby Gülena vydali. Sám Gülen obvinenia z Ankary „kategoricky“ odmietol a pokus o prevrat „čo najostrejšie“ odsúdil, dodáva APA.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
16. júla 2016