Turecko by malo v blízkej dobe ratifikovať vstup Švédska do NATO

485292_belgium_russia_ukraine_war_summit_22341 4e9a34f0b3574eab8636dcbe9b42c437 676x411.jpg

30.11.2023 (SITA.sk) – Turecko oznámilo Švédsku, že v priebehu niekoľkých týždňov ratifikuje vstup Štokholmu do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Ako referuje web news.sky.com, uviedol to švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström. Turecko však poprelo, že by poskytlo časový plán ratifikácie.

Na bilaterálnom stretnutí s kolegom, (tureckým) ministrom zahraničných vecí, som dostal odpoveď, že očakáva ratifikáciu v priebehu niekoľkých týždňov,“ vyhlásil Billström.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dlho odďaľoval ratifikáciu švédskeho členstva v NATO a obvinil Štokholm, že je príliš mäkký voči kurdským militantom a iným skupinám, ktoré považuje za bezpečnostné hrozby.

Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko na svoje členstvo ešte len čaká.

Maďarsko a Turecko sú jediné členské štáty NATO, ktoré neratifikovali jeho prístupové protokoly. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých existujúcich členov aliancie.

Viac k témam: Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk – Turecko by malo v blízkej dobe ratifikovať vstup Švédska do NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

30. novembra 2023

Odporúčané články