Turci chcú s Rusmi proti IS spolupracovať, nie spolu útočiť

Možnosti spoločného postupu v Sýrii by mala v Rusku prediskutovať turecká delegácia zložená z predstaviteľov rezortu diplomacie, tajných služieb a armády.ANKARA 11. augusta (WebNoviny.sk) – Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu spresnil vo štvrtok svoje vyjadrenie o spoločnom postupe s Ruskom proti teroristickej skupine Islamský štát (IS/Dáiš) v Sýrii, keď povedal, že Turecko si želá väčšiu spoluprácu s Moskvou, nie spoločné útoky. Informovala o tom agentúra AP.

Čavušoglu novinárom povedal, že Turecko, člen NATO, chce dosiahnuť „koordináciu“ s Ruskom v otázke operácií proti IS. „Neznamená to, že turecké lietadlá a ruské lietadlá budú lietať spolu,“ uviedol minister. „Keďže Dáiš je našim spoločným nepriateľom, bolo by dobré, keby Rusko zacieľovalo svoje operácie proti Dáišu,“ dodal šéf tureckej diplomacie.

Odporúčame:

Juhom Turecka otriasli bombové útoky, Ankara viní Kurdov

Ak Západ príde o Turecko, bude si sám na vine, varuje Ankara

Erdogan sa stretol s Putinom. Začína sa nová kapitola, tvrdí

AP predtým citovala Čavušoglove slová o tom, že Turecko navrhlo Rusku „spoločné operácie“ voči cieľom IS na území Sýrie. Možnosti spoločného postupu v Sýrii by mala v Rusku prediskutovať turecká delegácia zložená z predstaviteľov rezortu diplomacie, tajných služieb a armády.

Turecko a Rusko majú dlhodobé nezhody ohľadne Sýrie, kde podporujú rôzne strany konfliktu. Vzťahy medzi Moskvou a Ankarou sa prudko zhoršili vlani v novembri, keď turecká stíhačka zostrelila pri hranici Sýrie ruský bombardér Su-24. V posledných týždňoch sa však obe krajiny začali opäť zbližovať a tento utorok sa turecký prezident Recep Tayyip Erdogan stretol v Petrohrade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. augusta 2016

Odporúčané články