Trump žiada vytvorenie koalície štátov Blízkeho východu v boji proti extrémizmu

RIJÁD 21. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vyhlásil v saudskoarabskom Rijáde, že Spojené štáty požadujú vytvorenie „koalície štátov“ na Blízkom východe, ktorej cieľom by bolo „potláčanie extrémizmu“. V rámci prejavu na Arabsko-islamsko-americkom summite za účasti predstaviteľov 55 krajín tiež prisľúbil, že „bude upevňovať najstaršie priateľstvá Ameriky a hľadať nových partnerov v mierovom úsilí“.

Odporúčame:
Donald Trump dohodol so Saudskou Arábiou zbrojný obchod za 110 miliárd dolárov

Pred lídrami prevažne moslimských krajín sa Trump vyjadril, že USA sa nebudú „snažiť vnucovať svoj spôsob života iným, ale otvoria svoju náruč v duchu spolupráce a dôvery“. Zdôraznil, že boj proti terorizmu nie je súbojom medzi rôznymi náboženstvami alebo civilizáciami, ale medzi „dobrom a zlom“.

„Toto je boj medzi barbarskými zločincami, ktorí sa snažia vymazať ľudské životy, a slušných ľudí všetkých vierovyznaní, ktorí sa snažia tieto životy chrániť. Je to boj medzi dobrom a zlom,“ povedal americký prezident na summite v Rijáde.

Odporúčame:
Trump označil vyšetrovanie stykov s Ruskom za najväčší hon na čarodejnice v dejinách USA

Saudskoarabský kráľ Salmán, ktorý je hostiteľom Trumpa, vyjadril na tomto stretnutí odhodlanie potlačiť Islamský štát a iné teroristické organizácie. Za „priekopníka globálneho terorizmu“ pritom označil znepriatelený Irán.

„Islam bude vždy náboženstvom milosrdenstva a pokojného súžitia… Dnes však vidíme ľudí, ktorí sa snažia podať skreslený obraz o náboženstve,“ konštatoval Salmán v rámci summitu, ktorý sa začal prednesom veršov z Koránu.

Dnešné vystúpenie na Arabsko-islamsko-americkom summite bolo prvým významným prejavom Trumpa v rámci prvej zahraničnej cesty po nástupe do úradu, ktorú začal v sobotu dvojdňovou návštevou Saudskej Arábie. Moslimských lídrov pri tejto príležitosti ubezpečil, že „neprišiel, aby poúčal iných“ o ich náboženstve či spôsobe života. Namiesto toho chce „ponúknuť partnerstvo založené na zdieľaných záujmoch a hodnotách“.

Viac k témam: Donald Trump, extrémizmus, Salmanovci, Saudská Arábia, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump žiada vytvorenie koalície štátov Blízkeho východu v boji proti extrémizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

21. mája 2017

Odporúčané články