Trump vyzval zástancov zbraní, aby zastavili Clintonovú

Trumpove slová vyvolali veľký rozruch a boli označené za nebezpečné.
WASHINGTON 10. augusta (WebNoviny.sk) – Republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump v utorok v prejave naznačil, že len zástancovia zbraní môžu zabrániť prípadnej prezidentke Hillary Clintonovej v zrušení práva Američanov vlastniť strelnú zbraň, čo môže táto politička dosiahnuť svojím výberom sudcov najvyššieho súdu. Trumpove slová vyvolali veľký rozruch a boli označené za nebezpečné.

„Hillary chce… v podstate zrušiť druhý dodatok (americkej ústavy),“ vyhlásil Trump vo Wilmingtone v štáte Severná Karolína. Na mysli mal právo občanov nosiť zbraň na svoju ochranu, ktoré je zakotvené v dodatku ústavy. Trump v príhovore pokračoval: „Mimochodom, ľudia, ak vyberie svojich sudcov, už nebudete môcť urobiť nič. Ale sú tu nadšenci za druhý dodatok, tak možno niečo urobia. Neviem…“

Manažér Clintonovej kampane Robby Mook odsúdil výrok republikánskeho kandidáta: „To, čo Trump hovorí, je nebezpečné. Osoba snažiaca sa byť prezidentom Spojených štátov by nemala v žiadnom prípade vyzývať na násilie.“ Trumpova kampaň rýchlo zareagovala na tieto obvinenia, že republikán navrhuje zástancom práva nosiť strelnú zbraň, aby sa Clintonová stala ich terčom. Trumpova kampaň argumentovala, že jeho výrok bol len uznaním sily, jednoty a odvahy Američanov zastávajúcich právo nosiť zbraň.

„Volá sa to sila zjednotenia – vyznavači druhého dodatku majú úžasného ducha a sú nesmierne jednotní, čo im dáva obrovskú politickú silu. A tento rok budú hlasovať v rekordných počtoch a nebude to za Hillary Clintonovú. Bude to za Donalda Trumpa,“ uviedol vo vyhlásení Trumpov hovorca Jason Miller, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Americká Národná asociácia držiteľov zbraní (NRA), ktorá je popredným združením podporovateľov práva na vlastníctvo zbraní súkromných osôb, vyjadrila na Twitteri súhlas s Trumpom: „Ak Clintonová vyberie sudcov s postojom proti zbraniam, nemôžeme nič urobiť.“ Avšak NRA rýchlo dodala: „Ale predsa len niečo urobiť môžeme. V deň volieb môžeme hlasovať za druhý dodatok.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. augusta 2016

Odporúčané články