Trump vrátil tvrdý úder iránskemu prezidentovi, vyhrážky USA môžu mať tvrdé následky

374765_donald trump 676x450.jpg

WASHINGTON 23. júla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump opätoval tvrdé slová svojmu iránskemu náprotivku Hasanovi Rúhánímu a varoval ho, že ak sa bude vyhrážať Spojeným štátom, čakajú ho hrozivé následky.

Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter tak v pondelok reagoval na nedeľné slová iránskeho prezidenta. „Američan musí pochopiť, že mier s Iránom je matkou všetkého mieru a vojna s Iránom matkou všetkých vojen,“ vyjadril sa Rúhání s tým, že Trump by sa mal prestať „hrať s levím chvostom“ a vyhrážať sa Iránu, lebo to bude ľutovať.

Následky, akým v dejinách čelil málokto

Už nikdy sa nevyhrážaj Spojeným štátom, lebo budeš čeliť následkom, akým v dejinách čelil málokto,“ napísal šéf Bieleho domu veľkými písmenami a dodal, že už nie sú krajinou, ktorá bude tolerovať jeho šialené vyjadrenia o násilí a smrti. „BUĎ OPATRNÝ!,“ uzavrel Trump, ktorý je známy tweetovaním urážok a slovnými útokmi na lídrov iných krajín.

Odporúčame:
Rúhání varoval Trumpa pred jeho krajinou, vojna s Iránom je matkou všetkých vojen

Do kritiky Iránu sa pritom v nedeľu pustil aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Náboženských lídrov krajiny označil za „pokryteckých svätých mužov„, ktorí si nazhromaždili obrovské bohatstvo, zatiaľ čo ich ľud trpí. V príhovore v prezidentskej knižnici a múzeu Ronalda Reagana v Kalifornii tiež kritizoval iránskych politických, justičných a vojenských lídrov, pričom niektorých z nich menovite obvinil z účasti na rozsiahlej korupcii. Iránska vláda podľa neho „nemilosrdne potláča ľudské práva, dôstojnosť a základné slobody svojho ľudu„.

Spojené štáty podporujú hrdý iránsky ľud

Hrdý iránsky ľud“ však nemlčí a mlčať nebudú ani „Spojené štáty pod vedením prezidenta Trumpa„, skonštatoval. „Vo svetle týchto protestov a 40 rokov tyranského režimu, mám odkaz pre iránsky ľud: Spojené štáty vás počujú. Spojené štáty vás podporujú. Spojené štáty sú s vami,“ uviedol, odkazujúc na 40. výročie Iránskej islamskej revolúcie.

Trump už tento rok odstúpil od medzinárodnej dohody, ktorá mala Teheránu zabrániť vo vývoji jadrových zbraní, a nariadil na Irán uvaliť sankcie. Poznamenal vtedy, že iránski lídri ho určite oslovia a budú žiadať, aby sa nejako dohodli, no to sa nestalo a Irán rokovania odmieta.

Rúhání zase v minulosti niekoľkokrát slovne zaútočil na Trumpa, keď sa vyhrážal obnovením sankcií, keď rozhodol o premiestnení americkej ambasády v Izraeli do Jeruzalema, a tiež v súvislosti s jeho kontroverzným cestovným zákazom pre občanov vybraných prevažne moslimských krajín.

Viac k témam: Donald Trump, Hasan Rúhání
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump vrátil tvrdý úder iránskemu prezidentovi, vyhrážky USA môžu mať tvrdé následky © SITA Všetky práva vyhradené.

23. júla 2018

Odporúčané články