Trump kritizoval Fed pre vyššie úrokové sadzby, vyjadrenia prezidenta však vyvolali znepokojenie

379484_trump 1 676x451.jpg

WASHINGTON 20. júla (WebNoviny.sk) – Nespokojnosť s tým, že americký Federálny rezervný systém (Fed) v poslednom období zvýšil úrokové sadzby, vyjadril prezident USA Donald Trump.

Finančné trhy reagovali mierne

„Nepáči sa mi, ak v ekonomike robíme tak veľa práce a potom vidím sadzby stúpať,“ povedal Trump vo štvrtok v rozhovore pre televíznu stanicu CNBC. Prezident však v súvislosti s politikou Fed-u dodal, že „ich necháva robiť to, čo považujú za najlepšie“.

Odporúčame:
Zvyšovanie úrokových sadzieb bude v USA pokračovať, podľa šéfa Fedu za to môže ekonomický rast

Reakcia finančných trhov bola mierna. Dolár oslabil oproti jenu na 112,46 JPY/USD z úrovne 112,84 JPY/USD a výnosy z amerických štátnych cenných papierov sa trochu znížili.

Prezidentove vyjadrenia však vyvolali znepokojenie napríklad medzi niektorými bývalými predstaviteľmi Fed-u, ktorí ich považujú za možnú snahu vyvinúť tlak na centrálnu banku.

Vybočuje z tradície

„Neteší ma to,“ povedal Carl Tannenbaum, bývalý predstaviteľ pobočky centrálnej banky USA v Chicagu. „Jeho vyjadrenia určite nie sú bezprostrednou hrozbou nezávislosti Fed-u, ale vybočujú z tradície,“ povedal o slovách prezidenta.

Centrálna banka USA minulý mesiac zvýšila úrokové sadzby už druhýkrát v tomto roku a vyslovila predpoklad, že v priebehu roku 2018 ich zdvihne ešte dvakrát. Cieľom zvyšovania úrokov je predísť prehriatiu ekonomiky a vysokej inflácii. Rast úrokových sadzieb však zároveň môže oslabiť tempo hospodárskeho rastu a zmenšiť pozitívny vplyv zníženia daní.

Viac k témam: Donald Trump, FED americký Federálny rezervný systém
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump kritizoval Fed pre vyššie úrokové sadzby, vyjadrenia prezidenta však vyvolali znepokojenie © SITA Všetky práva vyhradené.

20. júla 2018

Odporúčané články