Tričko môže zachrániť život, stačí pár údajov na rube

Človek si dá na rub trička natlačiť najdôležitejšie údaje zo svojej anamnézy.PRAHA 6. júla (WebNoviny.sk) – Zdravotnícka záchranná služba ČR (ZZS) sa spoločne s Horskou službou ČR zapojila do projektu RescueMe (Zachráň ma). Cieľom je uľahčiť záchranným zložkám identifikáciu postihnutého, urýchliť určenie anamnézy a tak zefektívniť celý záchranný proces. Informoval o tom český spravodajský server Novinky.cz.

Základom nového systému je tričko, na ktorého rub si človek zapojený do projektu dá natlačiť najdôležitejšie údaje zo svojej anamnézy – napríklad to, že trpí alergiou, je diabetik, alebo má voperovaný kardiostimulátor. Na rube trička nebude chýbať meno, adresa bydliska a kontakt na blízku osobu.

Tieto údaje zjednodušia záchranárom prácu, ak prídu k človeku v bezvedomí alebo v stave, keď nie je schopný odpovedať na ich otázky. Denníku Právo to uviedol prezident Asociácie ZZS a riaditeľ Zdravotníckej záchrannej služby Juhočeského kraja MUDr. Marek Slabý.

Keďže sú tieto citlivé údaje pacienta na rube trička, nie sú na prvý pohľad viditeľné. Záchranár však podľa oficiálneho loga na tričku alebo na nášivkách či visačkách na vrchných častiach odevu zistí, že človek je zapojený do systému. Postihnutému vyhrnie tričko naruby a všetko dôležité z neho prečíta, uviedli Novinky.cz.

Záchranné služby majú podľa štatistík najčastejšie výjazdy k úrazom, dopravným nehodám, akútnemu infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhode. A práve v týchto prípadoch je úspech záchrany závislý od rýchlosti, s akou postihnutý dostane prvú pomoc. Podľa MUDr. Slabého ide veľmi často doslova o sekundy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2016

Odporúčané články