Tragédia letu MH17: Vyšetrovatelia majú nové dôkazy

Podľa De Borsta vyšetrovatelia uviedli, že majú dôkazy o tom, že mobilný protilietadlový systém Buk bol na východ Ukrajiny prevezený z Ruska krátko pred leteckým nešťastím.AMSTERDAM 28. septembra (WebNoviny.sk) – Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines zostrelené nad územím východnej Ukrajiny bolo zasiahnuté raketou vypálenou z mobilného protilietadlového systému Buk, ktorý bol prevezený z Ruska, uviedli v stredu vo svojej správe holandskí vyšetrovatelia. Tragédia sa odohrala v júli roku 2014.

VIAC O ZOSTRELENÍ BOEINGU 777 NA UKRAJINE

Buk na Ukrajinu doviezli z Ruska

Agentúra AP pred zverejnením prvých informácií o predbežných záveroch vyšetrovania uviedla, že príbuzní obetí pádu lietadla dostali od vyšetrovateľov informáciu, že počas Holandskom vedeného vyšetrovania okolností leteckého nešťastia sa našli dôkazy, že v inkriminovanom čase bol mobilný protilietadlový systém Buk presunutý z Ruska na východnú Ukrajinu.

Obrazom: Zostrelenie letu MH17 na Ukrajine

Agentúra AP vo svojej správe cituje Hansa de Borsta, ktorého 17-ročná dcéra pri leteckom nešťastí zahynula. De Borst uviedol, že on i členovia ďalších rodín obetí boli o tom informovaní súkromne dnes ráno, ešte pred začiatkom plánovanej tlačovej konferencie, na ktorej majú byť zverejnené predbežné výsledky vyšetrovania príčin leteckého nešťastia.

Podľa De Borsta vyšetrovatelia uviedli, že majú dôkazy o tom, že mobilný protilietadlový systém Buk bol na východ Ukrajiny prevezený z Ruska krátko pred leteckým nešťastím. Spresnil, že medzi dôkazmi sú údaje z radarov a záznam odpočutej komunikácie.

Na palube bolo celkovo 298 ľudí

Otec jednej z obetí tiež dodal, že po zostrelení malajzijského lietadla typu Boeing 777 previezli Buk znova do Ruska. S rovnakým záverom prišli holandskí vyšetrovatelia aj pred rokom, keď oznámili, že malajzijský let MH17 zostrelila v lete roku 2014 počas letu nad Donbasom raketa Buk ruskej výroby odpálená z východnej Ukrajiny. Rusko závery správy odmietlo.

Ukrajina a Spojené štáty od začiatku tvrdili, že malajzijský boeing zostrelili separatisti raketou Buk dodanou z Ruska, zatiaľ čo Moskva z nešťastia obviňovala ukrajinskú armádu. Na palube lietadla bolo celkovo 298 ľudí – 283 cestujúcich a 15 členov posádky – z desiatich krajín, z toho 193 Holanďanov. Nešťastie nikto neprežil. Okrem Holanďanov sa na palube lietadla nachádzali aj občania Austrálie, Británie, Malajzie, Belgicka, Kanady, Indonézie, Nemecka, Nového Zélandu a Filipín.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2016

Odporúčané články