Tomanová: Výbor OSN by sa mal sám presvedčiť o situácii v SR

Viera Tomanová reagovala na správu Výboru OSN pre práva dieťaťa, ktorý vyjadril znepokojenie nad obvineniami v prípade detského domova jej dcéry Petronely.BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Komisárka pre deti Viera Tomanová sa obrátila na predsedu Výboru OSN pre práva dieťaťa a pozvala ho na Slovensko, aby sa sám presvedčil ako sú dodržiavané práva detí v detskom domove, ktorý zriadila jej dcéra Petronela a ako svoju prácu vykonáva Úrad komisára pre deti pod jej vedením.

„Je viac ako zarážajúce, že Výbor OSN vydal vyhlásenie bez toho, aby sa na pravdivosť informácií opýtal dotknutej strany a aby si overil či uvádzané fakty, na základe ktorých rozhodoval, neboli zavádzajúce a lživé,“ uvádza Úrad komisára pre deti vo vyhlásení, ktoré poskytol agentúre SITA. Pre komisárku Tomanovú sú podľa neho práva detí najvyššou hodnotou a s nulovou toleranciou bude monitorovať implementáciu práv detí v súlade s Dohovorom o právach detí, a to v štátnej, verejnej či privátnej sfére.

Odporúčame:

Tomanová vyrobila medzinárodný škandál, tvrdí Nicholsonová

Výbor OSN pre práva dieťaťa vo svojej správe vyjadril znepokojenie nad obvineniami v prípade detského domova dcéry Viery Tomanovej Petronely, v ktorom „má dochádzať k nedodržiavaniu zákonov a práv detí“. Výbor vníma aj to, že ombudsmanka pre deti je v tomto prípade v konflikte záujmov, keďže detský domov sídli na adrese komisárky. Navrhol zabezpečiť nezávislosť Úradu komisára pre deti. Výbor vo svojich zisteniach uviedol, že rómske deti, najmä v segregovaných oblastiach, naďalej čelia viacerým formám diskriminácie vo vzdelávaní, v zdravotnej starostlivosti a v kvalite života a bývania.

Znepokojený je aj tým, že rodiny s deťmi s viacnásobným postihnutím nedostávajú dostatočnú finančnú podporu, deti s postihnutím do šesť rokov, ktoré nežijú vo vlastnej rodine, umiestňujú do detského domova namiesto do rodiny, počet centier včasnej intervencie pre rodiny s týmito deťmi je nízky a závisia najmä od súkromných donorov. Výbor znepokojuje aj absencia komplexného monitoringu implementácie práv detí podľa Dohovoru či participatívnej tvorby verejných rozpočtov so zapojením detí. Pripomína nám tiež nedostatok preventívnych opatrení, ktoré by včas dokázali zabrániť odňatiu dieťaťa z rodiny.

Výbor okrem iného odporúča, aby Slovensko vytváralo podmienky proti akejkoľvek diskriminácii detí. Zdôrazňuje, aby štát vytvoril nástroje a národnú politiku na to, aby boli deti v situáciách a pri rozhodnutiach, ktoré sa ich týkajú, vždy vypočuté a mohli participovať na ich realizácii. Vyzýva tiež štát, aby úplne zakázal telesné tresty a naopak, aby podporil opatrenia na presadzovanie pozitívneho rodičovstva a podporoval rozvoj komunitných programov zameraných na podporu rodiny. Zdôraznil tiež posilňovanie náhradného rodičovstva, uprednostňovanie rodinnej a komunitnej starostlivosti o deti mimo pôvodnej rodiny a ďalšie redukovanie inštitucionálnej starostlivosti o deti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. júna 2016

Odporúčané články