Taliban dobyl strategický okres v ópiovej provincii Helmand

Helmand je pre Taliban dôležitou základňou, keďže odtiaľto pochádza väčšina svetovej produkcie ópia a výnosy pomáhajú financovať povstanie tohto fundamentalistického hnutia. Kandahár 21. decembra (WebNoviny.sk) – Povstalcom afganského militantného hnutia Taliban sa podarilo po niekoľkodňových bojoch obsadiť okres Sangín, ktorý je strategicky významnou časťou južnej provincie Helmand. Informoval o tom dnes námestník tamojšieho guvernéra Mohammad Džán Rasúljár, ktorého cituje agentúra AP.

Bojovníci Talibanu podľa neho prevzali kontrolu nad celým územím uvedeného okresu s výnimkou zariadení afganskej armády, čo pre vládne sily predstavuje významnú porážku. Boje stále pokračujú a Rasúljár v nedeľu využil neobvyklý postup, keď prostredníctvom siete Facebook varoval afganského prezidenta Ašrafa Ghaního, že provincii Helmand hrozí pád, ak nedostane pomoc od centrálnej vlády.

Helmand je pre Taliban dôležitou základňou, keďže odtiaľto pochádza väčšina svetovej produkcie ópia a výnosy pomáhajú financovať povstanie tohto fundamentalistického hnutia. V tamojších bojoch podľa Rasúljára za posledný mesiac padlo 90 príslušníkov bezpečnostných síl.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. decembra 2015

Odporúčané články