Taiwan zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za ostatné štvrťstoročie. Hlásia najmenej 9 úmrtí, stovky ľudí utrpeli zranenia (video+foto)

522673_taiwan zemetrasenie 676x388.jpg

3.4.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 3. apríla 2024, 17:04

Silné zemetrasenie na Taiwane, ktoré bolo najsilnejšie za ostatné štvrťstoročie, si vyžiadalo životy najmenej deviatich ľudí. Miestne médium United Daily News informovalo, že v národnom parku Taroko v dôsledku zosuvu skál prišli o život traja turisti. V okrese Chua-lien, kde bolo epicentrum zemetrasenia a nachádza sa tam aj spomenutý park, zomrel tiež vodič dodávky, keď skaly zasiahli jeho vozidlo.

Ďalších 934 osôb utrpelo zranenia. Úrady informovali, že stratili kontakt s 50 ľuďmi v minibusoch v národnom parku, keď zemetrasenie prerušilo telefónne spojenie. Okrem toho 64 ľudí uviazlo v jednom kameňolome a šesť ďalších v druhom, informovala požiarna služba.

Zosuvy pôdy aj poškodené cesty

Zemetrasenie udrelo krátko pred 8:00 počas rannej špičky. Podľa taiwanskej organizácie na monitorovanie zemetrasení malo magnitúdo 7,2. Geologická služba Spojených štátov (USGS) ho stanovila na úroveň 7,4. Vychádzalo z hĺbky zhruba 35 kilometrov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Taiwan zasiahlo ničivé zemetrasenie (fotografie)

Zemetrasenie a následné otrasy spôsobili 24 zosuvov pôdy, ako aj poškodenie 35 ciest, mostov a tunelov. Vznikli aj škody na budovách, pričom niektoré sa začali nebezpečne nakláňať.

Cítili ho až v Šanghaji

Vlaková doprava na ostrove s 23 miliónmi obyvateľov bola pozastavená, rovnako ako metro v Tchaj-peji, kde sa čiastočne oddelila novovybudovaná nadzemná linka. Doprava pozdĺž východného pobrežia bola prakticky zastavená, zosuvy pôdy a padajúce trosky zasiahli tunely a diaľnice v hornatej oblasti.

Napriek silnému zemetraseniu však počiatočná panika na ostrove rýchlo pominula.

Zemetrasenie bolo cítiť až v Šanghaji a niekoľkých provinciách na juhovýchodnom pobreží Číny, uviedli tamojšie médiá. Čína a Taiwan sú od seba vzdialené zhruba 160 kilometrov.

Prítomné bolo aj cunami

Japonský meteorologický úrad informoval, že zhruba 15 minút po zemetrasení na pobreží ostrova Jonaguni zaznamenali cunami o výške 30 centimetrov. Menšie vlny zaznamenali na ostrovoch Išigaki a Mijako. Do popoludnia však výstrahy pred zemetraseniami v regióne odvolali.

Taiwan leží v tichomorskom Ohnivom kruhu, ktorý je známy seizmickou aktivitou, a často čelí zemetraseniam. Najhoršie zemetrasenie na Taiwane za ostatné roky bolo 21. septembra 1999. Zemetrasenie s magnitúdom 7,7 vtedy zabilo 2 400 ľudí, zranilo približne 100-tisíc ľudí a zničilo tisíce budov.

Viac k témam: Cunami, Zahraničie, Zemetrasenie, Zemetrasenie na Taiwane
Zdroj: SITA.sk – Taiwan zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za ostatné štvrťstoročie. Hlásia najmenej 9 úmrtí, stovky ľudí utrpeli zranenia (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

3. apríla 2024

Odporúčané články