Tábor Džungľa pri Calais opustili už všetci migranti

Tábor Džungľa na okraji prístavného mesta Calais si migranti vybudovali bez povolenia. Podľa odhadov v ňom žilo okolo 10.000 ľudí.CALAIS 26. októbra (WebNoviny.sk) – Tábor migrantov v blízkosti francúzskeho prístavneho mesta Calais, známy aj ako Džungľa, je vysťahovaný. Uviedla to v stredu prefektka departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciová s tým, že takmer všetkých migrantov už autobusmi porozvážali do prijímacích centier v rôznych častiach krajiny.

K sťahovaniu migrantov francúzske úrady pristúpili v pondelok ráno. O deň neskôr sa začala aj likvidácia tábora – skladanie stanov a búranie provizórnych prístreškov. Likvidačné práce najnovšie spomaľujú požiare, ktoré opäť vypukli na viacerých miestach tábora. Bucciová už vo svojom vyhlásení z dnešného rána vysvetlila, že migranti z niektorých krajín majú vo zvyku pred definitívnym odchodom spáliť svoje obydlie.„Povedali sme im, že by bolo lepšie, keby to nerobili, ale niektorí z nich neposlúchli,“ vyhlásila.

Odporúčame:

Video: Francúzi začali likvidovať ‚Džungľu‘ pri Calais

Video: V Calais to opäť vrie, migranti zútočili na políciu

Takéto požiare spôsobili v noci na stredu výbuch dvoch plynových fliaš, pričom zranenia utrpeli dvaja migranti – Afganec a Sýrčan. Podľa denníka Le Monde v súvislosti s požiarmi polícia predviedla na výsluch štyroch Afgancov, ktorí sú podozriví z podpaľačstva. Tábor Džungľa na okraji prístavného mesta Calais si migranti vybudovali bez povolenia. Podľa odhadov v ňom žilo okolo 10.000 ľudí. Cieľom väčšiny z nich bolo dostať sa do Veľkej Británie.

Likvidáciu tábora avizovali začiatkom jesene francúzsky prezident Francois Hollande i minister vnútra Bernard Cazeneuve. Miestni obyvatelia na problémy s táborom a jeho obyvateľmi upozorňovali úrady už dlho, pričom poukazovali aj na negatívne dôsledky, ktoré mestu prináša – napríklad kriminalitu a obmedzenia pri podnikaní. Čiastočnou reakciou na túto kritiku bola vlani na jar likvidácia južnej časti tábora.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. októbra 2016

Odporúčané články