Sýrska vláda údajne ovplyvňuje humanitárnu činnosť OSN

Hovorca generálneho tajomníka OSN Zdôraznil, že svetová organizácia je pri poskytovaní humanitárnej pomoci nestranná.NEW YORK 9. septembra (WebNoviny.sk) – Vyše 70 humanitárnych skupín pôsobiacich v Sýrii vo štvrtok uviedlo, že prerušilo spoluprácu v oblasti výmeny informácií s OSN pre obavy, že sýrska vláda zasahuje do humanitárnej činnosti OSN, aby dosiahla svoje politické ciele. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

V otvorenom liste, ktorý odovzdali kancelárii OSN v Turecku, obvinilo 73 humanitárnych organizácií agentúry OSN pracujúce v Sýrii, že v dôsledku vládneho vplyvu ich humanitárne operácie neposkytujú pomoc všetkým Sýrčanom, ktorí ju potrebujú.

Odporúčame:

Rusko skritizovalo tureckú pozemnú ofenzívu na severe Sýrie

Vrtuľníky sýrskeho režimu zhodili na Aleppo bomby s chlórom

V sýrskom Aleppe hrozí humanitárna katastrofa, varuje OSN

„Mnohé organizácie prišli na to, že sýrska vláda v Damasku má významný a podstatný vplyv na činnosť agentúr OSN sídliacich v Damasku,“ citovala z listu agentúra DPA. „Musíme vyjadriť naše obavy z manipulácie s humanitárnou pomocou v politickom záujme sýrskej vlády, čo zbavuje ďalších Sýrčanov v obliehaných oblastiach služieb z týchto programov.“

Signatári listu súčasne vyzvali OSN, aby začala „transparentné a viditeľné vyšetrovanie“ svojich humanitárnych operácií v Sýrii a vymenovala monitorovací orgán, ktorý bude mať nad týmito operáciami dohľad. Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric povedal, že OSN list a jeho dôsledky analyzuje.

Zdôraznil, že svetová organizácia je pri poskytovaní pomoci nestranná, poznamenal však, že v Sýrii pracuje „vo veľmi špecifickom prostredí“. „Pracujeme… v Damasku, kde sýrska vláda, ako aj niektoré ďalšie vlády trvajú na tom, aby agentúry OSN pracovali so zoznamom schválených partnerov OSN. Z týchto zoznamov si vyberáme na základe vlastného zhodnotenia ich schopností…,“ vysvetlil.

Cieľom OSN je poskytnutie humanitárnej pomoci všetkým, ktorí ju potrebujú, a preto bude pokračovať v spolupráci so všetkými humanitárnymi spolupracovníkmi v Sýrii, dodal Dujarric.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. septembra 2016

Odporúčané články