Sýrska opozícia má koordinátora, je ním Asadov expremiér

Rijád Hidžáb bol v roku 2012 krátko predsedom sýrskej vlády, potom sa rozhodol pre odchod do Jordánska, kde sa pridal k opozícii.Bejrút 17. decembra (WebNoviny.sk) – Koordinátorom orgánu, ktorý bude zahŕňať politické a ozbrojené frakcie sýrskej opozície a povedie prípravy na prípadné mierové rokovania s Damaskom, sa stal bývalý premiér Rijád Hidžáb.

Ako informovala agentúra Reuters, do funkcie bol zvolený dnes v saudskoarabskom Rijáde, kde sa konalo stretnutie sýrskych opozičných skupín. Jeho kandidatúru podporilo 24 z celkovo 34 členov tohto orgánu, spresnil Reuters s odvolaním sa na zdroj blízky rokovaniu.

Hidžáb bol v roku 2012 krátko predsedom sýrskej vlády, potom sa rozhodol pre odchod do Jordánska, kde sa pridal k opozícii. Stal sa tak najvyššie postaveným činiteľom režimu prezidenta Bašára Asada, ktorý sa rozhodol prejsť do opozičného tábora.

O najnovších pokusoch o urovnanie konfliktu v Sýrii a nájdení politického riešenia preň dnes telefonicky hovorili ministri zahraničných vecí Ruska a USA, Sergej Lavrov a John Kerry. Obaja šéfovia diplomacií by sa mali v piatok zúčastniť na ministerskej schôdzke o Sýrii, ktorá sa bude konať v New Yorku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. decembra 2015

Odporúčané články