Sýria žiada zastaviť prísun povstalcov z Turecka a Jordánska

V snahe pomôcť začať mierový proces v Sýrii Čína v pondelok oznámila, že čoskoro pozve do Pekingu predstaviteľov sýrskej vlády i sýrskej opozície.

Bejrút 25. decembra (WebNoviny.sk) – Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim dnes vyhlásil, že medzinárodné úsilie by sa malo sústreďovať na to, aby sa v snahe dosiahnuť pokrok ohľadne politického usporiadania v Sýrii zabránilo prenikaniu povstalcov z Turecka a Jordánska na jej územie.

Ako píše agentúra Reuters, sýrske štátne médiá priniesli tieto Mualimove slová prioritne ihneď po tom, ako ich v rámci svojej návštevy Pekingu povedal na stretnutí s čínskymi predstaviteľmi. Šéf sýrskej diplomacie v danej súvislosti zdôraznil potrebu „plniť rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o boji proti terorizmu“.

Mualim v čínskej metropole vo štvrtok povedal, že Sýria je pripravená zúčastniť sa mierových rozhovorov v Ženeve a že dúfa, že tento dialóg pomôže, aby sa v jeho krajine vytvorila vláda národnej jednoty. Nové kolo rokovaní o ukončení ozbrojeného konfliktu v Sýrii sa uskutoční Ženeve v januári.

V snahe pomôcť začať mierový proces v Sýrii Čína v pondelok oznámila, že čoskoro pozve do Pekingu predstaviteľov sýrskej vlády i sýrskej opozície.

Čína, ktorá je závislá od dodávok ropy z Blízkeho východu, už s podobnou ponukou prišla aj v minulosti, ale v sýrskej kríze sa zatiaľ drží skôr v úzadí a necháva priestor iným stálym členom Bezpečnostnej rady OSN – Spojeným štátom, Británii, Francúzsku a Rusku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. decembra 2015

Odporúčané články