Svet sa pasuje s otepľovaním, začína platiť Parížska dohoda

Na budúcotýždňovej klimatickej konferencii „COP 22“ v marockom Marakéši budú všetky zmluvné strany Parížskej dohody vrátane najväčších znečisťovateľov – USA, Číny, EÚ, Brazílie či Indie, diskutovať o uplatňovaní dohody v praxi.

BRATISLAVA 4. novembra (WebNoviny.sk) – Globálna dohoda o zmene klímy – Parížska dohoda vstúpi do platnosti v piatok 4. novembra.

Uplynie totiž presne 30 dní od momentu, keď sa podarilo splniť stanovené podmienky pre jej spustenie. Stalo sa tak aj vďaka EÚ pod taktovkou Slovenska,“ agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Envirorezort zároveň avizoval, že zmluvné strany Parížskej dohody si už čoskoro prvýkrát sadnú za spoločný rokovací stôl na klimatickej konferencii v Maroku. Európsku úniu bude na konferencii zastupovať minister životného prostredia SR László Sólymos ako predstaviteľ predsedajúcej krajiny v Rade EÚ.

Parížska dohoda vstupuje do platnosti v rekordne krátkom čase, čo je to historická udalosť. Svet sa ide naozaj spoločne popasovať s globálnym otepľovaním,“ cituje tlačová správa ministra Sólymosa. Šéf envirorezortu pripomína, že celý proces je len na začiatku a aktuálne sa pripravujú na prvé rokovanie zmluvných strán v Maroku, kde by mala Parížska dohoda dostať prvé reálne kontúry. Na blížiacej sa klimatickej konferencii „COP 22“, ktorá sa v marockom Marakéši uskutoční od 7. do 18. novembra, budú zmluvné strany diskutovať o implementácii dohody, detailoch kontroly a podávaní správ o jej napĺňaní. V Marakéši sa stretnú najväčší znečisťovatelia ako sú USA, Čína, EÚ, Brazília či India.

Parížska dohoda bola prijatá 12. decembra 2015. Európska únia ju spolu s najvyššími predstaviteľmi členských štátov podpísala na slávnostnej ceremónii 22. apríla 2016 v New Yorku. Jej dlhodobým cieľom je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia, podľa možnosti výrazne pod túto hodnotu, v porovnaní s predindustriálnou érou s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

V druhej polovici storočia by mal nastať stav, keď sa vypustí len toľko emisií, koľko bude schopná príroda spotrebovať, aby sa dosiahla klimatická neutralita. Zmenu má priniesť dôrazné znižovanie emisií skleníkových plynov a postupný prechod na nové technológie. Parížska dohoda zaväzuje každú krajinu vrátane Slovenska k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Záväzky jednotlivých štátov, ktoré nie sú súčasťou dohody, majú byť každých päť rokov preverované a posilňované.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. novembra 2016

Odporúčané články