Sused strelca z Kalifornie s ním plánoval útoky, zatkli ho

Farook spoločne s Marquezom plánovali útoky na americké ciele už v roku 2011. Okrem iného chceli napríklad na kalifornskú diaľnicu či vysokú školu. Washington 18. decembra (WebNoviny.sk) – Enrique Marquez, dlhoročný priateľ a bývalý sused strelca zo San Bernardina Syeda Rizwana, Farooka bol vo štvrtok zatknutý a obžalovaný z poskytovania materiálnej podpory teroristom, nezákonného nákupu útočných pušiek, a tiež z klamania imigračným úradom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Americké ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že Farook spoločne s Marquezom plánovali útoky na americké ciele už v roku 2011. Okrem iného chceli napríklad hádzať rúrkové bomby na kalifornskú diaľnicu či zaútočiť na vysokú školu Riverside Community College.

Podľa slov americkej právničky Eileen Deckerovej sa 24-ročný Marquez od Farooka odpútal ešte v roku 2012 a o streľbe, ktorú spustil jeho priateľ spoločne so svojou manželkou Tashfeen Malikovou 2. decembra v San Bernardine, vopred informovaný nebol.

Manželia Farook (28) a Maliková (29) spustili streľbu z útočných pušiek v stredu 2. decembra počas predvianočného večierka pre Farookových kolegov v zariadení sociálnych služieb v San Bernardine. Pri útoku zahynulo 14 ľudí a ďalších 23 osôb utrpelo zranenia. Oboch útočníkov zabili o niekoľko hodín neskôr pri prestrelke policajti.

Agentúra AP dodala, že Marquez síce v tomto útoku nijakú úlohu nezohral, avšak práve zbrane a materiál na výrobu bômb, ktoré pre manželský pár zakúpil, ho s ním podľa slov prokuratúry spájajú.
Marquez pred pár rokmi konvertoval na islam a s Farookom bol aj vzdialene príbuzensky spätý – vlani sa oženil s Mariyou Chernykhovou, ktorej sestra je manželkou Raheela Farooka.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015

Odporúčané články