Stavebníctvo zaznamenáva rast, realizačné firmy sú vyťažené

BRATISLAVA 11. decembra (WBN/PR) – Odbor stavebníctva v Českej republike podľa štatistík už druhým rokom rastie. Aké dôsledky to sebou na stavebnom trhu prináša sme sa opýtali Erika Štefanoviča, konateľa slovenskej a českej spoločnosti DELTA, ktorá má mnohoročné skúsenosti v oblasti architektúry, projekcie a koordinácií väčších priemyselných stavieb, a toto oživenie trhu určite pocítila.

Áno, je to poznať. Vzhľadom na to, že úlohou DELTY v pozícii stavebného manažéra je celý stavebný projekt riadiť a teda dbať nielen na kvalitu a náklady, ale aj na dodržanie časového harmonogramu, tak čím viac sa stavebníctva opäť oživuje, tak o to viac sme nútení plánovať s väčšou časovou rezervou, pretože je cítiť, že väčšina kvalitných realizačných firiem je opäť vyťažená dlho dopredu. Vďaka tomu, že staviame veľké priemyselné objekty, tak aj zostavujeme pomerne rozsiahle pracovné tímy a teda je nutné viac dbať na to, ako poskladať profesionálny ako projekčný, tak realizačný tím. Ako názorný príklad môžem uviesť nemenovaný projekt z leta, ktorý si investor prial realizovať bez generálneho dodávateľa a teda sme hľadali vhodných čiastkových dodávateľov. Pri štandardnom procese tendrovania bola návratnosť ponúk iba 30%, ostatné realizačné firmy mali v daný termín realizácie plné kapacity. Myslím, že ďalším dôsledkom rastu trhu, okrem prezieravejšieho plánovania s väčším časovým predstihom, možno tiež očakávať rast cien.

Čo je aktuálne najväčším trendom v stavebníctve, ktorý ste zaznamenali?
Sami sme zaznamenali záujem od investorov o to, realizovať stavebné projekty v platforme BIM (Building information Modeling). Investori totiž sami začínajú mať záujem o to, aby príprava projektu bola skutočne premyslená a projekt vznikal súhrou všetkým dotknutých remesiel. Projektová príprava v tomto 3D modely umožňuje okrem iného oveľa ľahšie a skôr odhaliť problémy, chyby alebo kolízie. Systém Bim mení projektovú dokumentáciu na jeden veľký detailný, interdisciplinárny súhrn informácií, ktoré používajú tak ako projekčné, tak aj realizačné firmy. Vzniká tak jeden prepojený dokument, ktorý už svojou podstatou núti všetkých spolupracovať. A kvalitná spolupráca je základom úspechu každého stavebného projektu. Ak sa navyše podarí vytvoriť kultúru spolupráce založenú s cieľom spoločného úspechu, potom sa tento cieľ skutočne dostaví. V dnešnej dobe je nielen zbytočné, ale aj drahé robiť chyby. Bim napomáha znižovať riziko omylov, komunikačných šumov, technických chýb a podobne. Neopomenuteľnou výhodou pre investora navyše je fakt, že po dokončení a slávnostnaj kolaudácii objektu, mu zostáva kvalitné zdokumentovanie skutočného stavu objektu. A to je vzhľadom k dĺžke životnosti budov veľké plus.

Podľa štatistického úradu sa rast zákaziek neodráža na raste počtu zamestnancov. Je problém zohnať kvalitného pracovníka?
Myslím, že táto problematika o nepriamej úmere má dve rôzne roviny. Prvé, tá pozitívna rovina je taká, ktorú aj sám cítim na svojom tíme, teda že rastie produktivita ľudí. Skrátka rovnaký počet ľudí dokáže viac. Iste nám k tomu napomáhajú aj najrôznejšie a neustále múdrejšie systémy, moderné prostriedky, ale aj skúsenosti, ktoré so sebou prináša aj to, že dokáže tím rýchlejšie a lepšie reagovať na výzvy na trhu. Teda ľudia a ich kvalita rastie. To je tá lepšia správa. Tá druhá, menej veselá rovina je tá, že najmä v remeslách a technických profesiách je čím ďalej ťažšie nájsť spoľahlivých ľudí a navyše profesionálov vo svojom remesle. Možno nás táto problematika dovádza v dôsledku až na začiatok, teda ku vzdelávaniu a nerovnomernom rozložení mladých ľudí a ich záujem alebo nezáujem o jednotlivé študijné odbory. Pre mňa osobne je táto správa predovšetkým varovaním, ktoré prichádza už aj k nám do Českej republiky. Myslím, že západný susedia už dlhšiu dobu chápu, že ten naozaj najdôležitejšie kapitál firmy sú samotní ľudia, oni sú nositelia kvality a podávaných výkonov pod krídlami určitej značky či firmy a preto venujú veľa úsilia a energie, ako si kvalitných zamestnancov udržať. Preto sám na sebe cítim, že primárnym cieľom firmy je priťahovať k sebe kvalitných zamestnancov, pretože tím bude najlepší len vtedy, ak bude zložený len z tých najlepších v odbore. Preto je nutné do ľudí skutočne investovať, vzdelávať ich, rozširovať ich obzory a zlepšovať tak aj šance firmy na trhu uspieť. Páči sa mi motto, ktoré hovorí o tom, že ideálny stav v riadiacej funkcii je ten, kedy má možnosť pracovať s ľuďmi, ktorí sú vo vybraných odboroch schopnejší než je on sám.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. januára 2016

Odporúčané články