Štátne Lesy menia politiku predaja biomasy, cieľom je transparentnosť a životné prostredie

382026_thinkstockphotos 584777496 676x449.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 24. júla (WebNoviny.sk) – Novú obchodnú politiku predaja biomasy zavádzajú LESY Slovenskej republiky, štátny podnik. S odberateľmi budú postupne uzatvárať nové zmluvy, ktoré majú byť pre obdive strany výhodnejšie.

Ako agentúru SITA informoval hovorca podniku Radko Srnka, nové zmluvy zavádzajú vyššiu transparentnosť, stabilitu pre odberateľov, ako aj dôslednejšiu ochranu životného prostredia.

Odporúčame:
Vyjadrenia lesníkov o povodni v Tatrách nemajú oporu ani na ministerstve, ani u vodohospodárov

LESY SR okrem hlavnej komodity – dreva, ponúkajú na predaj aj biomasu. Obchodujú s ňou od roku 2005, kedy vzniklo Stredisko biomasa. Postupne však objem biomasy klesal a rástla aj výrobná cena.

Veľký počet odberateľov a malé objemy

V tomto období bol veľký počet zmluvných odberateľov s malými objemami. Biomasu tak nakupovali aj spoločnosti, ktoré nemali žiadne technologické vybavenie na spracovanie biomasy a nemali ani zmluvný vzťah ku spotrebiteľovi.

Nová obchodná politika predaja biomasy, ktorú LESY SR spúšťajú v týchto týždňoch, prináša zásadné zmeny. „Hlavná zmena bude v tom, že budeme uzatvárať zmluvy s odberateľmi biomasy na rôzne časové obdobie.Najdlhšie zmluvy, až na obdobie piatich rokov, uzatvoríme s tými odberateľmi, ktorí sú spotrebiteľmi biomasy, alebo s ním majú priamy zmluvný vzťah, respektíve sú technologickým spracovateľom biomasy,“ objasnil generálny riaditeľ LESY SR Marian Staník.

Odporúčame:
Štátna ochrana prírody kriticky reaguje na vyhlásenia lesníkov o povodniach vo Vysokých Tatrách

Doteraz podnik uzatváral krátkodobé zmluvy na obdobie troch mesiacov. Nové zmluvy prinesú pre odberateľov podľa spoločnosti stabilitu a istotu dodávok biomasy na dlhší čas. To im umožní realizovať aj väčšie investície do vybavenia a nových technológii.

Zároveň sa zavádza obmedzenie, aby sa konečný spotrebiteľ biomasy nachádzal maximálne sto kilometrov od miesta, odkiaľ bude biomasa pochádzať. Toto opatrenie má umožniť znižovanie takzvanej uhlíkovej stopy a prispieť k zlepšeniu životného prostredia.

Zmeny sa dotkli podmienok

Cieľom novej obchodnej politiky pri predaji biomasy je aj väčšia transparentnosť. Po novom sa tak odberateľmi biomasy stanú iba spoločnosti, ktoré nemajú žiadne finančné záväzky voči štátu počas celej dĺžky trvania zmluvy a sú partnerom verejného sektora.

„Uzatváranie takýchto kontraktov so stabilnými obchodnými partnermi s adekvátnym technickým zázemím vnímame aj ako dôležitý prvok prevencie a hygieny v lesných porastoch postihnutých podkôrnikovou kalamitou. Zároveň partnerom dávame priestor na rozvoj a možnosť investícií do modernizácie techniky a stabilizáciu ich firiem vo vzťahu k sociálnym istotám ich zamestnancov,“ informoval obchodný riaditeľ štátneho podniku Tomáš Klouček.

Odporúčame:
Škody po záplavách v Tatrách sú veľké, lesníci upozorňovali už skôr na bezzásahovosť

Štátny podnik LESY SR obhospodaruje viac ako 887 tisíc hektárov lesných pozemkov, teda viac ako šestinu plochy SR a 44 % lesov v SR. Stará sa o viac než 16 751 kilometrov vodných tokov, čo predstavuje viac ako jednu štvrtinu dĺžky vodných tokov v SR. Priemerný stav zamestnancov v roku 2017 bol 3 566, z toho 1 286 v robotníckych profesiách a 2 280 technicko-hospodárskych zamestnancov.

Viac k témam: Štátny podnik Lesy SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátne Lesy menia politiku predaja biomasy, cieľom je transparentnosť a životné prostredie © SITA Všetky práva vyhradené.

24. júla 2018

Odporúčané články