Starostka Barcelony vyzvala španielskeho premiéra, aby odstúpil z funkcie

353947_ada colau 640x420.jpg

BARCELONA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Starostka Barcelony Ada Colau vyzvala španielskeho premiéra, aby odstúpil z funkcie.

Mariano Rajoy by tak podľa nej mal urobiť po násilnom zakročení polície proti referendu o nezávislosti Katalánska od Španielska.

Zastavenie policajnej akcie

Ak je toto demokracia, mali by ste zastaviť policajnú akciu a môžeme viesť dialóg, ktorý potrebujeme,“ vyhlásila politička, ktorá nemohla hlasovať v referende, keďže ju polícia nevpustila do volebnej miestnosti.

Odporúčame:
Aktualizované: Katalánske referendum si vyžiadalo prvé potýčky, polícia použila štíty aj pelendreky

Izraelská politička Ksenia Svetlova, ktorú pozvali Katalánci, aby sledovala referendum, povedala, že ju zásah polície gumenými nábojmi proti neozbrojeným podporovateľom plebiscitu šokoval.

Očakávali demokratický proces

Vyhlásila, že takéto konanie v Európe nečakala a dodala, že na mieste videla zranených a krvácajúcich ľudí. „Očakávali sme normálny demokratický proces. Vieme, že je tu veľa policajtov, no mali by ste rešpektovať ľudí, ktorí chcú voliť, i keď máte na referendum iný názor,“ povedala Svetlova.

Odporúčame:
Katalánci protestovali proti referendu, vyzvali Puigdemonta k odstúpeniu

Hovorca katalánskej vlády uviedol, že španielska polícia pri snahe zabrániť referendu zranila 337 ľudí, niektorých z nich vážne.

Viac k témam: Ada Colau, Katalánsko, referendum, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Starostka Barcelony vyzvala španielskeho premiéra, aby odstúpil z funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

1. októbra 2017

Odporúčané články