Správy o odovzdaní tajných informácií Lavrovovi sú falošné, tvrdí Rusko

MOSKVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo v stredu za ďalšiu falošnú informáciu správy amerických médií, že prezident USA Donald Trump počas nedávneho prijatia v Bielom dome odovzdal šéfovi ruskej diplomacie Sergejovi Lavrovovi tajné informácie o džihádistickej organizácii Islamský štát (IS) získané v Sýrii americkou rozviedkou.

Ako uviedla agentúra Interfax, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová na svojej facebookovej stránke pripomenula, že „už 11. mája som varovala“, že americké médiá o pár dní plánujú vydať senzačnú správu o stretnutí Lavrova s Trumpom. Aby im pridali hodnovernosť, zverejnili aj „nemenej tajné“ fotografie zo schôdzky.

Dodala, že „túto časť plánu sme im zmarili, keď sme zverejnili fotografie tak, ako to predpokladajú všetky zákony profesionálnej etiky.“

Trump prezradil isté „skutočnosti“

Trump v utorok priznal, že vysokopostaveným ruským predstaviteľom prezradil „skutočnosti týkajúce sa terorizmu a bezpečnosti leteckej prevádzky“. Reagoval tak na pondelňajší článok amerického denníka Washington Post, v ktorom sa písalo, že Trump minulý týždeň odhalil Rusom tajné špionážne informácie.

Odporúčame:
Aktualizované: Trump mal Rusom vyzradiť prísne tajné informácie

Podľa Washington Postu to Trump urobil na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, a tým ohrozil zdroj špionážnych informácií o IS. Na schôdzke bol aj ruský veľvyslanec v USA Sergej Kisľak.

Trump im obom v Oválnej pracovni hovoril o teroristickej hrozbe IS, vzťahujúcej sa na použitie laptopov na palubách lietadiel. Malo ísť pritom o také citlivé údaje, že detaily Washington nevydal ani svojim spojencom a prístup k nim bol prísne obmedzený aj v rámci americkej vlády.

Biely dom sa vyjadrovať nebude

Biely dom v noci na stredu vydal vyhlásenie, že sa nebude vyjadrovať k správam v médiách o tom, že zdrojom spravodajských informácií, ktoré Trump poskytol ruským predstaviteľom, je Izrael. Oznámil to v utorok hovorca Bieleho domu Sean Spicer.

„Vážime si silné vzťahy s Izraelom ohľadne zdieľania spravodajských informácií a dúfame, že táto väzba by mohla naďalej rásť,“ citovala Spicera agentúra DPA.

Ani izraelský veľvyslanec v USA Ron Dermer sa k záležitosti nebude vyjadrovať. Pre denník The New York Times, ktorý ako prvý informoval o tom, že zdrojom informácií je Izrael, Dermer uviedol, že židovský štát plne dôveruje USA ohľadne zdieľania spravodajských informácií a „teší sa na prehĺbenie tohto vzťahu“ počas vlády súčasného šéfa Bieleho domu.

Viac k témam: Donald Trump, Rusko, Sergej Lavrov, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Správy o odovzdaní tajných informácií Lavrovovi sú falošné, tvrdí Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2017

Odporúčané články