Španieli zostavujú vládu, poverenie získal opätovne Rajoy

Úradujúci premiér Mariano Rajoy získal poverenie v priebehu posledných desiatich mesiacov už po tretí raz.MADRID 25. októbra (WebNoviny.sk) – Španielsky kráľ Filip VI. poveril v utorok po tretí raz v priebehu desiatich mesiacov zostavením vlády úradujúceho premiéra, lídra tamojších ľudovcov Mariana Rajoya.

Predchádzali tomu konzultácie monarchu s predstaviteľmi najsilnejších politických síl krajiny v kráľovskom paláci Zarzuela. Mariano Rajoy v januári 2016 poverenie odmietol s tým, že nemá za sebou potrebnú väčšinu v zákonodarnom zbore. Po júnových voľbách sa pokúsil síce o zostavenie vládneho kabinetu, avšak väčšinu poslancov opäť nepresvedčil.

Jeho šance sa výrazne zvýšili po nedeľňajšom rozhodnutí socialistov, že pri najbližšom hlasovaní o budúcom premiérovi krajiny sa poslanci strany zdržia hlasovania a nebudú tak ďalej predlžovať už 300 dní pretrvávajúcu vnútropolitickú krízu v krajine.

Mariana Rajoya by tak španielsky parlament mal zvoliť za premiéra na ďalšie volebné obdobie, avšak s veľkou pravdepodobnosťou nie v prvom kole. Zisk absolútnej väčšiny 176 hlasov sa totiž javí ako nedosiahnuteľný, zato však zisk jednoduchej väčšiny potrebný v druhom kole hlasovania by mohol byť zdolateľnou prekážkou.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. októbra 2016

Odporúčané články