Šou jedinej ruskej atlétky na OH 2016 nemala medailovú dohru

Ženská diaľka na olympiáde v Riu sa skončila americkým triumfom. Tianna Bartolettová trochu prekvapujúco zdolala obhajkyňu zlata z Londýna Brittney Reesovú. Daria Klišinová síce postúpila do finále, ale tam sa už do elitnej osmičky neprebojovala a skončila deviata.RIO DE JANEIRO 18. augusta (WebNoviny.sk) – Šou jedinej ruskej ženy v atletike v Riu de Janeiro nemala medailovú pointu. Daria Klišinová síce postúpila do finále olympijskej súťaže diaľkarok, ale tam sa už do elitnej osmičky neprebojovala. V prvej sérii doskočila na 663 cm, na pokračovanie do boja o medaily bolo potrebných 6 cm viac. „Nemôžem povedať, že som šťastná z toho, čo som dosiahla, ale snažím sa zostať pozitívna. Posledný týždeň a pol pred súťažou bola totálna katastrofa a na dnešok mi už nezostalo viac síl,“ uviedla 25-ročná Klišinová.

Obávala sa, ako to s ňou dopadne

Rodáčka z Tveru žijúca a trénujúca na americkej Floride bola jedinou ruskou atlétkou či atlétom s povoleným štartom na olympijských hrách v Riu. Dostala špeciálnu výnimku z celoplošného zákazu štartu Rusov. Dlhodobo žije v zahraničí a nepodliehala ruskému testovaniu na doping, ktoré nieslo známky falošného systému kontrolovaného štátom.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 13. deň

Športový arbitrážny súd (CAS) však do poslednej chvíle váhal s vydaním povolenia, keďže o troch jej vzorkách z rokov 2013 a 2014 panovali pochybnosti, či nie sú dielom Rusmi sprofanového systému. Konečný verdikt sa sympatická diaľkarka, ktorá si príležitostne zarába aj ako modelka, dozvedela až v pondelok tento týždeň, čiže deň pred kvalifikáciou súťaže diaľkarok.

„Obávala som sa, ako to so mnou dopadne. Snažila som sa chápať, o čo ide atletickým šéfom z IAAF, ale naše argumenty boli silnejšie. Vyhrali sme ten prípad, nemám s dopingom nič spoločné,“ uviedla Klišinová, dvojnásobná halová majsterka Európy s osobným rekordom 705 cm.

Nemá to jednoduché ani doma v Rusku

Rusi získali 17 medailí v atletických súťažiach na olympijských hrách 2012 v Londýne, ale dva z nich už nemajú platnosť pre doping. Viacerí ruskí športovci sú momentálne v nemilosti nielen svetových športových organizácií, ale aj fanúšikov. Plavkyňa Julia Jefimovová to pocítila na vlastnej koži počas svojich vystúpení na OH v Riu, no Klišinovej sa dostalo vrúcneho prijatia z publika. Keď hlásateľ uviedol jej meno, z hľadiska Olympijského štadióna sa ozval potlesk.

Klišinová to nemá jednoduché ani doma v Rusku. Viacerí najmä anonymní kritici ju prostredníctvom sociálnych sietí obvinili z kolaborácie a prirovnali to k časom II. svetovej vojny. Našla sa však aj veľká skupina takých, ktorí ju podporili. Jednou z nich bola Tatiana Lebedevová, olympijská šampiónka v diaľke z Atén 2004, ktorá nechýbala v Riu počas stredajšieho finále. „Nikoho sa neboj, snaž sa to nevnímať a choď svojou cestou,“ povzbudila ju na videu.

Ženská diaľka v Riu sa skončila americkým triumfom. Tianna Bartolettová trochu prekvapujúco zdolala obhajkyňu zlata z Londýna Brittney Reesovú. „Nemáme šancu kontrolovať, čo robí IAAF v súvislosti s dopingovými prípadmi. Musíme sa koncentrovať na naše výkony. Všetky však vieme, že Daria je veľká športovkyňa a podľa môjho názoru si zaslúži byť na olympijských hrách,“ uviedla k téme strieborná Reesová.

Finále – diaľka -ženy:
1. Tianna Bartolettová 717 cm, 2. Britney Reesová (obe USA) 715, 3. Ivana Španovičová (Srb.) 708, 4. Malaika Mihambová (Nem.) 695, 5. Ese Brumeová (Nigér.) 681, 6. Ksenija Baltová (Est.) 679, 7. Brooke Strattonová (Aus.) 674, 8. Jazmin Sawyersová (V. Brit.) 669

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. augusta 2016

Odporúčané články