Sonda Schiaparelli po dopade vyhĺbila kráter na Marse

Na záberoch, ktoré urobila orbitálna sonda Mars Reconnaissance Orbiter americkej NASA, je vidieť čiernu škvrnu v mieste, kde mal modul Schiaparelli dosadnúť.BERLÍN 28. októbra (WebNoviny.sk) – Nové satelitné zábery amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) naznačujú, že európska experimentálna sonda Schiaparelli vyslaná minulý týždeň na Mars vyhĺbila po dopade na povrchu tejto planéty plytký kráter.

Európska vesmírna agentúra (ESA) stratila 19. októbra kontakt so sondou Schiaparelli tesne pred jej plánovaným pristátím na Marse, pripomenula agentúra AP.

Na záberoch, ktoré o dva dni neskôr urobila orbitálna sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) americkej NASA, je vidieť čiernu škvrnu v mieste, kde mal modul Schiaparelli dosadnúť. Tieto snímky naznačovali, že sonda mala pri dopade veľkú rýchlosť a pri náraze explodovala.

ESA vo štvrtok uviedla, že ešte detailnejšie zábery zo sondy svedčia o tom, že Schiaparelli vyhĺbila po dopade kráter hlboký približne 50 centimetrov s priemerom asi 2,4 metra. Agentúra teraz analyzuje asymetrické tmavé šmuhy v okolí miesta, ktorých pôvod zatiaľ nie je možné určiť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. októbra 2016

Odporúčané články