Sonda Cassini absolvuje prvý prelet medzi prstencami a atmosférou Saturnu

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Vesmírna sonda Cassini v stredu absolvuje prvý prelet, počas ktorého sa dostane medzi Saturnove prstence a atmosféru planéty. Sonda sa bude pohybovať rýchlosťou viac ako 110-tisíc kilometrov za hodinu, pričom túto fázu misie by mala odštartovať o približne 11:00 stredoeurópskeho času. Na ochranu pred možnými zrážkami s kamennými či ľadovými časticami jej bude slúžiť veľká anténa, ktorá bude spĺňať úlohu akéhosi štítu.

Keďže Cassini bude mať počas letu anténu odvrátenú od Zeme, preruší sa aj rádiové spojenie so sondou. Kontakt by sa malo podariť znovu nadviazať vo štvrtok o približne 9:05 stredoeurópskeho času. Sonda absolvuje počas nadchádzajúcich piatich mesiacov ďalších 21 podobných preletov. Vedci dúfajú, že sa im podarí získať nové informácie o atmosfére planéty a tiež určiť vek jej prstencov. Pri poslednom prelete sonda vnikne priamo do atmosféry, kde 15. septembra zhorí.

Cassini je planetárna sonda určená na prieskum Saturnu, jeho prstencov a mesiacov. Na jej vývoji sa podieľali NASA, Európska vesmírna agentúra (ESA) a Talianska kozmická agentúra (ASI). Cassini, ktorej súčasťou bola aj atmosférická sonda Huygens, vyniesla do vesmíru z mysu Canaveral na Floride raketa Titan IV-B/Centaur 15. októbra 1997. Na obežnú dráhu Saturnu sa dostala 1. júla 2004.

Počas jej misie sa jej napríklad podarilo objaviť nový Saturnov prstenec alebo zistiť, že Saturnov druhý najväčší mesiac Rhea má atmosféru tvorenú kyslíkom a oxidom uhličitým. Sonda Huygens pristála 14. januára 2005 na mesiaci Titan a spravila tam približne 700 fotografií, z ktorých sa však na Cassini podarilo odoslať len polovicu. Misia sondy Cassini sa mala pôvodne skončiť už v roku 2008, neskôr ju však predĺžili do roku 2010 a následne až do roku 2017.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Veda a technika, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Sonda Cassini absolvuje prvý prelet medzi prstencami a atmosférou Saturnu © SITA Všetky práva vyhradené.

26. apríla 2017

Odporúčané články