Sociálnej poisťovni vzrástli pohľadávky, štátne zdravotnícke zariadenia dlhujú desiatky miliónov eur

439468_ju 1.jpg

20.6.2021 (Webnoviny.sk) – Pohľadávky Sociálnej poisťovne za prvé štyri mesiace tohto roka vzrástli o 66,4 milióna na 902,2 milióna eur. Takmer 253,2 milióna eur z toho tvorili pohľadávky na poistnom, ktoré poisťovni neuhradili zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti rezortu zdravotníctva a transformované zdravotnícke zariadenia.

Oproti koncu vlaňajška pohľadávky voči zdravotníckym zariadeniam stúpli o 33,3 milióna eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až apríl tohto roka.

Neplatenie mesačných odvodov

Pohľadávky Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti rezortu zdravotníctva ku koncu apríla tohto roka dosiahli 231,8 milióna eur. Od konca minulého roka sa zvýšili o 29,8 milióna eur. Nárast pohľadávok pre neplatenie mesačných odvodov evidovala poisťovňa pri ôsmich zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.

Išlo o Univerzitnú nemocnicu v Martine, Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach, Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Žiline, Národný ústav detských chorôb v Bratislave, Fakultnú nemocnicu J. A. Reimana v Prešove, Národnú transfúznu službu SR v Bratislave a Fakultnú nemocnicu v Trnave.

Stúpli aj pohľadávky voči transformovaným zariadeniam

Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam zaznamenala poisťovňa ku koncu apríla tohto roka pohľadávky vo výške 21,3 milióna eur, čo bolo oproti koncu vlaňajška viac o 3,5 milióna eur. „Nárast pohľadávok pre neplatenie mesačných odvodov v súčasnosti evidujeme pri piatich transformovaných zdravotníckych zariadeniach,“ uviedla poisťovňa.

Ide o Nemocnicu s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, Nemocnicu s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom, Nemocnicu s poliklinikou v Považskej Bystrici, Nemocnicu s poliklinikou v Ilave a Nemocnicu s poliklinikou vo Veľkom Krtíši.

Viac k témam: dlh, pohľadávky, poistné
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálnej poisťovni vzrástli pohľadávky, štátne zdravotnícke zariadenia dlhujú desiatky miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

20. júna 2021

Odporúčané články