Sme na začiatku cesty k obnove dôvery v štát, Kiska sa vyjadril aj k údajnému lustrovaniu Kuciaka

401326_imgl2672 1 676x451.jpg

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska bol nepríjemne prekvapený, keď sa dozvedel o údajnom lustrovaní zavraždeného novinára Jána Kuciaka pred jeho smrťou.

Uviedol to v oficiálnej reakcii na štvrtkové stretnutie s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD). Kiska dodal, že Slovensko je len na začiatku cesty pri obnove dôvery v právny štát a inštitúcie. Saková pritom ešte vo štvrtok uviedla, že jej poradca a bývalý policajný šéf Tibor Gašpar končí na svojom poste.

Gašpar na svojom poste skončil

Na otázku, či vydal pokyn na lustrovanie Jána Kuciaka, ktorého spolu s jeho partnerkou Martinou Kušnírovou zavraždili vlani vo februári, odpovedala ministerka vnútra tak, že tento prípad bude ešte preverovaný orgánmi činnými v trestnom konaní. „Bude to ešte predmetom vyšetrovania prokuratúry a polície,“ potvrdila Saková.

„V posledných dňoch ma nepríjemne prekvapilo viacero informácií. Šokovali ma informácie o tom, že organizovaný zločin uvažoval nad vraždou prokurátorov či bývalého politika, a že vysoký policajný funkcionár údajne na pokyn svojho nadriadeného lustroval v databázach Jána Kuciaka ešte pred vraždou. Aj vďaka poctivej práci vyšetrovateľov dnes vieme viac o tom, aký vážny je rozklad právneho štátu na Slovensku. Ako štát ignoroval či kryl organizovaný zločin. Naďalej však platí, že sme len na začiatku cesty k obnoveniu dôvery v štátne orgány. Čím jasnejšie odpovede budú ľudia dostávať o minulých aj nových podozreniach, tým skôr sa dôvera vráti,“ uviedol prezident.

Uvedomujú si vážnosť situácie

Podľa jeho slov nastala zmena aj pri predstaviteľoch vládnej moci, ktorí si začínajú uvedomovať vážnosť situácie.

„Predstavitelia vládnej moci si začínajú uvedomovať, že po vlaňajších udalostiach, po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nemôžu vážne podozrenia súvisiace s prepojením zločinu na štát ignorovať a zametať pod koberec. Už minulý týždeň v piatok som požiadal ministerku vnútra a predstaviteľov bezpečnostných zložiek o stretnutie,“ doplnil prezident Kiska.

„Držím prsty všetkým čestným prokurátorom, vyšetrovateľom a policajtom v ich neľahkej, ale pre našu krajinu zvlášť teraz v tomto období tak dôležitej práci,“ uzavrel. Saková o konci Gašpara informovala ešte pred stretnutím s prezidentom. Podľa jej slov bude nasledovať ďalšie vyšetrovanie v tomto prípade.

Viac k témam: minister vnútra SR, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Sme na začiatku cesty k obnove dôvery v štát, Kiska sa vyjadril aj k údajnému lustrovaniu Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019

Odporúčané články