Slovensko zažije najväčšiu cirkevnú udalosť desaťročia

353639_kardinal angelo amato 640x420.jpg

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko zažije cez víkend najväčšiu cirkevnú udalosť desaťročia. Niekoľko tisíc ľudí si príde do Bratislavy uctiť nového blahoslaveného. Pápež František schválil tento rok dekrét o mučeníctve slovenského saleziána kňaza Tita Zemana, ktorý bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel na následky mučenia a väznenia v roku 1969. Slovensko bude mať nového blahoslaveného po 13 rokoch.

Slávnostný úkon blahorečenia vykoná v sobotu na priestranstve Kostola Svätej rodiny v Bratislave – Petržalke legát pápeža Františka prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato. Naposledy boli u nás blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko v roku 2003.

Verejný cirkevný kult

Oficiálne prípravy blahorečenia sa začali vo februári 2017. Hlavná slávnosť sa uskutoční v sobotu 30. septembra o 10:30. Jej súčasťou bude pontifikálna svätá omša, na ktorej bude osobitný obrad blahorečenia. „Je to akt, ktorým pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval od tejto chvíle verejný cirkevný kult,“ povedal pre agentúru SITA hovorca saleziánov Rastislav Hamráček.

Odporúčame:
Konzervatívni teológovia obviňujú pápeža zo šírenia kacírstva

Hlavným celebrantom na pontifikálnej svätej omši bude kardinál Angelo Amato, prítomný bude aj hlavný predstavený rehole Saleziánov don Bosca Ángel Fernández Artime, tiež slovenský kardinál Jozef Tomko a mnohí slovenskí a zahraniční biskupi. Medzi viac ako 500 kňazmi budú aj saleziánski predstavení z okolitých krajín. Do služby je zapojených približne 170 dobrovoľníkov.

Slovenskí a zahraniční biskupi

Víkend blahorečenia sa začína v piatok večernou modlitbovou vigíliou v Katedrále sv. Martina, na ktorej už budú prítomní viacerí biskupi. Po sobotnej dopoludňajšej hlavnej udalosti bude podvečer patriť slávnostnému ceremoniálu v HANT aréne, ktorý bude okrem iného spojený so začiatkom duchovnej prípravy mladých ľudí na Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove, v júli 2018.

Odporúčame:
Pápež František vyzýva katolíkov, aby sa verejne postavili za utečencov

Nedeľná ďakovná svätá omša sa uskutoční v rodisku Tita Zemana vo Vajnoroch, slúžiť ju bude predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

K slávnosti vznikla hymna blahorečenia, ktorú vytvorila tvorivá skupina Poetica Musica a pre používateľov mobilných telefónov so systémom Android je k dispozícii špeciálna aplikácia Titus Zeman.

Organizačné informácie k slávnosti, podrobnosti o živote mučeníka i o procese jeho blahorečenia sú na webovej stránke www.tituszeman.sk .

Viac k témam: katolícka cirkev, Pápež František, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko zažije najväčšiu cirkevnú udalosť desaťročia © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2017

Odporúčané články