Slovensko prevzalo predsedníctvo OBSE, funkcie úradujúceho predsedu sa ujal minister Lajčák

395804_italy_slovakia_osce_79121 dc7308d25753425e9c6e0f0b6b50e2a4 676x505.jpg

BRATISLAVA 1. januára (WebNoviny.sk) – Slovensko v utorok prevzalo predsednícku štafetu na čele Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ako ďalej informoval tlačový odbor rezortu diplomacie, po celý tento rok tak bude udávať tón najväčšej regionálnej bezpečnostnej organizácii na svete, ktorá zahŕňa 57 účastníckych a 11 partnerských štátov na troch kontinentoch.

Desiatky podujatí

Slovensko ako predsednícka krajina bude počas nadchádzajúceho obdobia reprezentovať OBSE navonok. Funkcie úradujúceho predsedu OBSE sa ujal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Ten zároveň oficiálne predstaví slovenské predsednícke priority vo viedenskom sídle organizácie 10. januára 2019.

Počas predsedníckeho obdobia bude Slovensko organizátorom a spoluorganizátorom zhruba 50 podujatí na rôznej úrovni. Približne polovica z nich sa bude konať v Bratislave a okolí. V lete 2019 sa uskutoční neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí OBSE.

Ministerská rada

Vrcholným predsedníckym podujatím a rozsahom najväčším podujatím v moderných dejinách SR bude Ministerská rada OBSE v decembri 2019 s očakávanou účasťou asi 70 národných delegácií.

Na Slovensku sa zároveň uskutoční 12 profilových medzinárodných konferencií na najvyššej úrovni. Ich témami budú napríklad antisemitizmus, násilný extrémizmus a radikalizácia, ekonomicko-environmentálne aspekty, kybernetická bezpečnosť alebo správa a reforma bezpečnostného sektora, informuje ministerstvo zahraničia.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Miroslav Lajčák, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko prevzalo predsedníctvo OBSE, funkcie úradujúceho predsedu sa ujal minister Lajčák © SITA Všetky práva vyhradené.

1. januára 2019

Odporúčané články