Slovensko má v rámci krajín Európskej únie druhú najvyššiu medzeru vo výbere DPH

352907_thinkstockphotos 511784526 640x420.jpg

BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Krajiny Európskej únie podľa odhadov stratili v roku 2015 pre neefektívny výber dane z pridanej hodnoty (DPH) celkovo 152 mld. eur.

Vyplýva to z novej štúdie Európskej komisie (EK), o ktorej informovala vo štvrtok. Medzera vo výbere DPH, čo je celkový rozdiel medzi očakávanou výškou príjmov z tejto dane a skutočne vybranou sumou, opäť poukazuje na nutnosť vážnej reformy, uviedla EK.

Odporúčame:
Schodok štátneho rozpočtu prvýkrát v histórii Slovenska klesne pod percento

Slovensko malo podľa štúdie v rámci členských štátov EÚ v roku 2015 druhú najvyššiu medzeru vo výbere DPH, a to na úrovni 29,4 percenta. Horšie na tom bolo iba Rumunsko s medzerou 37,2 percenta a po Slovensku nasledovalo Grécko (28,3 %).

Najmenšie medzery vo výbere DPH podľa štúdie mali Španielsko (3,5 %) a Chorvátsko (3,9 %). V absolútnom finančnom vyjadrení malo najvyššiu medzeru vo výbere DPH Taliansko, a to v sume 35 mld. eur.

Hoci výber DPH prejavuje určité znaky zlepšenia, chýbajúce objemy zostávajú neprijateľne vysoké, uviedla EK. „Členské krajiny by nemali akceptovať také šokujúce straty na príjmoch z DPH. Onedlho predložíme vylepšené pravidlá týkajúce sa DPH pri cezhraničnom predaji,“ povedal eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.

Viac k témam: DPH daň z pridanej hodnoty, Európska komisia (EK), Európska únia, Pierre Moscovici
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko má v rámci krajín Európskej únie druhú najvyššiu medzeru vo výbere DPH © SITA Všetky práva vyhradené.

30. septembra 2017

Odporúčané články