Slovensko dostane na výskum a inovácie z eurofondov menej peňazí

353585_img_0379 640x420.jpg

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko získa z eurofondov v rámci Operačného programu Výskum a Inovácie (OP VaI) o 35,7 milióna eur menej.

Odporúčame:
Ministerka Lubyová našla chýbajúce financie, testovanie piatakov sa uskutoční

Európska komisia vlani aktualizovala rozpočty členských štátov na politiku súdržnosti a keďže rast HDP Slovenska bol vyšší ako komisia odhadovala, znamenalo to zníženie pridelených finančných prostriedkov.

Uvádza sa to v materiáli z ministerstva školstva, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda. Aktualizovaná a konsolidovaná verzia OP VaI bude do piatich dní predložená na schválenie i Európskej komisii.

Zníženie celkovej alokácie

Európska komisia informovala Slovensko o znížení celkovej alokácie finančných prostriedkov na politiku súdržnosti listom z 23. augusta. Navrhla v ňom, aby Slovensko vybralo programy, pri ktorých sumu zníži, pričom odporučila, aby sa znížila alokácia programov, z ktorých sa financujú menej rozvinuté regióny.

Okrem OP Výskum a Inovácie sa alokácia zníži aj v ďalších dvoch programoch – Integrovanom regionálnom OP (o 15,6 mil. eur) a OP Integrovaná infraštruktúra (o 17,4 mil. eur). Slovensko tak v rámci politiky súdržnosti na roky 2017-2020 znížilo objem vyčlenených prostriedkov o 68,8 milióna eur.

Odporúčame:
Slovensko zrejme príde o desiatky miliónov eur z eurofondov

Lubyová znížila prostriedky len v jednom projekte

Ministerstvo školstva sa rozhodlo znížiť alokáciu iba v jednom z cieľov OP VaI, ktorý je zameraný na podporu rastu výskumno-vývojových a inovačných kapacít v priemysle a službách.

Ako sa uvádza v správe, alokácia tohto špecifického cieľa bola najvyššia spomedzi všetkých cieľov, zníženie prísunu prostriedkov nemá negatívny vplyv na plnenie cieľov a z technického hľadiska je jednoduchšie znižovať alokáciu iba v jednom z cieľov.

Viac k témam: Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko dostane na výskum a inovácie z eurofondov menej peňazí © SITA Všetky práva vyhradené.

27. septembra 2017

Odporúčané články