Slovenskí hádzanári spoznali súperov v kvalifikácii na ME

Slováci budú hrať v kvalifikácii o postup na ME 2018 aj proti Švédom a Rusom.DUBROVNÍK 14. apríla (WebNoviny.sk) – Súpermi hádzanárskej reprezentácie mužov Slovenska o postup na majstrovstvá Európy 2018 do Chorvátska (12. – 28. januára 2018) budú tímy Švédska, Ruska a Čiernej Hory. O zaradení zverencov trénera Martina Liptáka do 3. skupiny rozhodol slovinský hádzanár Mario Šoštarič počas štvrtkového predpoludňajšieho žrebu II. fázy kvalifikácie v chorvátskom Dubrovníku.

Slováci absentujú na vrcholných podujatiach od roku 2012

Tréner hádzanárov SR Martin Lipták, ktorého zverencov žrebovali až zo 4. koša, si pred žrebom želal predovšetkým hrateľných súperov.

„S každým sa dá hrať, ale výsledok nie je pre nás nič moc. Rusi po neúspechu na MS 2015 (skončili až 19., pozn.) zahrali slušne na tohtoročných ME (9.). Majú nového trénera a so zmenou na poste kormidelníka obvykle prichádza aj nový vietor. Uvidíme, v akom budú stave. Švédsko sme si vyskúšali pri mojom nástupe do funkcie v reprezentácii. S Čiernou Horou je to raz tak a raz onak. Síce sa dostala na nejaké šampionáty, ale na nich sa už nepresadila. V každom prípade sú to nevyspytateľní Balkánci,“ vyjadril sa k zloženiu skupiny pre agentúru SITA M. Lipták.

Slováci absentujú na vrcholných podujatiach od roku 2012, keď štartovali na ME v Srbsku. Odvety sa márne pokúšajú prebojovať na významný turnaj, navyše zaznamenali aj pokles v renkingu krajín, čoho výsledkom bolo zaradenie až do najslabšieho koša pred žrebovaním.

„V prvom rade musím stráviť zloženie našej skupiny, ktorá je skutočne ťažká, a porozmýšľať, čo sa s tým dá robiť. Pripravíme sa na súperov a predovšetkým v domácich zápasoch sa pokúsime uhrať priaznivé výsledky. Najhoršie by bolo teraz plakať, spadli sme do štvrtého koša a našou úlohou je sa z neho vyštverať cez týchto protivníkov,“ tvrdí Lipták.

Chorváti majú ako organizátori zabezpečenú priamu účasť

So Švédmi sa slovenskí reprezentanti stretli v dvoch predchádzajúcich kvalifikáciách ME. V úspešnej o postup na šampionát 2012 dokázali v Bratislave zvíťaziť 23:21 a štokholmskej odvete ťahali za kratší koniec 21:26. V neúspešnej kvalifikácii o účasť na ME 2016 podľahli v rovnakých dejiskách 23:33 (doma) a 22:27 (vonku).

Príjemné spomienky majú na konfrontáciu s Čiernohorcami. V kvalifikácii ME 2012 vyhrali nad nimi v Bare 35:25 a potom pred vyše 8000 divákmi v Košiciach spečatili svoj postup triumfom 36:21. S Rusmi sa Slováci naposledy stretli v apríli 2012 na turnaji mužov Bring Cup v nórskom Bodö, kde im podľahli 19:29.

O postup na európsky šampionát, ktorého dejiskami budú Záhreb, Split, Varaždín a Poreč, sa počas dvoch kvalifikačných fáz uchádzalo 38 krajín. Po prvej fáze a následnom play-off, z ktorého postúpilo trio Rumunsko, Belgicko a Fínsko, ich zostalo 29. Chorváti majú ako organizátori zabezpečenú priamu účasť.

Slováci sú zaradení do II. fázy, ktorá sa bude hrať od novembra 2016 do júna 2017 v siedmich štvorčlenných kvalifikačných skupinách (každý s každým doma – vonku). Po odohratí šiestich duelov v jednotlivých skupinách II. fázy postúpia z každej prví dvaja, zostávajúcu pätnástu miestenku na ME 2018 získa najlepší tím z tretích priečok, pričom do úvahy sa budú brať len výsledky proti dvom postupujúcim súperom v skupine. Zápasy v jednotlivých skupinách II. fázy kvalifikácie ME 2018 sa začnú 2. novembra 2016.

XIII. ME v hádzanej mužov v Chorvátsku (12. – 28. 1. 2018):

Priama účasť: Chorvátsko (organizátor)

II. fáza kvalifikácie (na ME postúpia prví dvaja z každej skupiny a najlepší tím z 3. priečok):
1. skupina: Dánsko, Maďarsko, Holandsko, Lotyšsko
2. skupina: Poľsko, Bielorusko, Srbsko, Rumunsko
3. skupina: Španielsko, Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Fínsko
4. skupina: Island, Macedónsko, Česko, Ukrajina
5. skupina: Nemecko, Slovinsko, Portugalsko, Švajčiarsko
6. skupina: Švédsko, Rusko, Čierna Hora, Slovensko
7. skupina: Francúzsko, Nórsko, Litva, Belgicko

Hracie termíny:
1. a 2. kolo: 2. – 6. novembra 2016
3. a 4. kolo: 3. – 7. mája 2017
5. a 6. kolo: 14. – 18. júna 2017

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. apríla 2016

Odporúčané články