Slovák dlhuje v priemere 6160 eur, naše dlhy sú medzi najvyššími v strednej a východnej Európe

353672_peniaze 1 640x420.jpg

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Každý Slovák dlhoval vlani v priemere 6 160 eur, čo je o polovicu viac ako dlh Poliaka a dokonca dvakrát viac ako dlhuje obyvateľ Maďarska. Dlhy Slovákov patria aj napriek ekonomickému oživeniu medzi najvyššie z krajín strednej a východnej Európy.

Dlhy sa strojnásobili

Výsledky priniesla štúdia bohatstva národov s názvom Global Wealth Report, v ktorej skupina Allianz skúmala finančný majetok a dlhy domácností v 53 krajinách sveta. Podľa štúdie sa za posledných desať rokov dlhy Slovákov strojnásobili, hoci finančný majetok stúpol za poslednú dekádu len dvojnásobne.

Odporúčame:
Mladí Slováci sú frustrovaní, nedôverujú vláde ani parlamentu, chcú odísť z krajiny

Navyše, vďaka hypotekárnemu boomu, dlhy Slovákov podľa Allianzu už druhý rok po sebe presiahli slovenské úspory. S nasporenou sumou vo výške 6 150 eur na osobu sú tak Slováci až na 39. mieste v rebríčku bohatstva krajín. Bohatší ako Slováci sú Maďari, Poliaci, ale aj Bulhari. Česi sú dokonca dvakrát bohatší ako Slováci, keď ich čistá hodnota finančného majetku na osobu predstavuje 12 630 eur.

Bohatší ako Slováci sú aj Bulhari

Pozitívnou správou podľa Allianzu je, že finančné aktíva Slovákov stúpli minulý rok o 9,8 %, čo je druhá najvyššia miera rastu od čias finančnej krízy. Väčšinu týchto úspor, až 60 %, však Slováci držia stále v bankách, čo je najvyššie percento v regióne.

Podľa štúdie skupiny Allianz sa zadlžujú nielen Slováci, ale celý svet. Záväzky domácností v celosvetovom meradle sa totiž v roku 2016 zvýšili o 5,5 %, čo je najvyšší rast od predkrízových čias v roku 2007. Znamená to, že dlh tiež po prvýkrát od roku 2009 rástol rýchlejšie ako nominálna celosvetová produkcia.

 

Viac k témam: Allianz, Global Wealth Report, hypotéky, úver
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovák dlhuje v priemere 6160 eur, naše dlhy sú medzi najvyššími v strednej a východnej Európe © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2017

Odporúčané články