Slováci si chcú na ME vo vodnom póle udržať olympijský sen

Súpermi Slovákov v základnej A-skupine na vodnopólových ME 2016 budú Španieli, Holanďania a reprezentanti Čiernej Hory.BELEHRAD 8. januára (WebNoviny.sk) – S jednoznačným cieľom vybojovať si miestenku v aprílovej celosvetovej kvalifikácii o postup na OH 2016 do Ria de Janeiro odcestovali v piatok ráno slovenskí reprezentanti vo vodnom póle na majstrovstvá Európy do Belehradu.

V srbskej metropole povedie Slovákov skúsený španielsky kouč Antonio Esteller Serrahima, ktorý pri mužstve pôsobí od septembra 2014. Na kontinentálny šampionát sa Slováci intenzívne pripravovali od polovice decembra. Predstavili sa na dvoch kvalitných turnajoch, košickom Dunajskom pohári a Volvo Cupe v maďarskom Györi, zahrali si aj prípravné súboje proti Rusom.

Program Slovákov v základnej A-skupine na vodnopólových ME 2016 v srbskom Belehrade:
nedeľa 10. januára: Španielsko – Slovensko (9.30)
utorok 12. januára: Slovensko – Holandsko (9.30)
štvrtok 14. januára: Čierna Hora – Slovensko (18.45)

„Zo spoločnej prípravy mužstva pred majstrovstvami Európy mám veľmi dobrý pocit. Chlapci poriadne zabrali a odohrali niekoľko veľmi náročných duelov. Všetko prebehlo optimálne, som s tým spokojný. Som rád, že všetci chlapci sú v poriadku. Pred Vianocami som mal menšie obavy, pretože som nemal k dispozícii dostatok hráčov. Stav hráčov je však o poznanie lepší,“ povedal pre agentúru SITA hlavný kouč slovenského výberu.

Všetci vedia, o čo hráme, hovorí tréner Slovákov

Slováci sa v Belehrade predstavia v základnej A-skupine postupne proti Španielom, Holanďanom a Čiernohorcom. Prvý zápas absolvujú v Kombank Arene v nedeľu 10. januára o 9.30 h proti výberu Španielska.

Nominácia slovenskej mužskej vodnopólovej reprezentácie na ME v srbskom Belehrade:
Brankári: Lukáš Kozmér, Michal Gogola
Hráči v poli: Martin Faměra, Lukáš Ďurík, Samuel Baláž, Tomáš Bielik, Martin Kolárik, Kristián Polovic, Lukáš Seman, Tomáš Brúder, Maroš Tkáč, Juraj Zaťovič, Jozef Hrošík

„Tento duel nosím v hlave už niekoľko dní. Nesmieme však myslieť nereálne. Ak zostaneme nohami pevne na zemi, na šampionáte nesklameme. Keď sa nám to nepodarí, nebude to dobré. Španieli patria k najkvalitnejším súperom na šampionáte a na každom takomto turnaji hrajú naplno. Trénera súpera poznám, v posledných dňoch sme sa niekoľkokrát rozprávali. Očakávajú, že pre nich budeme zdatný oponent a naplno sa koncentrujú na duel proti nám,“ pokračoval 60-ročný kormidelník, ktorý dlhodobo pracuje na klubovej úrovni v mužstve najvyššej španielskej súťaže CN Barcelona.

„Z mojich zverencov sa nik neprebojoval do reprezentácie, no viacerí členovia súčasného kádra národného tímu hrali pod mojím dohľadom v minulosti. Je veľmi náročné hovoriť o menách najkvalitnejších hráčov. Súper má veľmi dobrých ľavákov a silnú ľavú stranu útoku. Tam sú Španieli veľmi nebezpeční. Pred prvým zápasom neplánujem hráčom povedať nič špeciálne. Všetci vedia, o čo hráme. Chlapci majú svoju prípravu na stretnutie. Možno si pripomenieme taktické zámery. Niekedy je však lepšie, keď tréner nehovorí veľa,“ poznamenal Antonio Esteller.

Prvé tri súboj rozhodnú o nasadení do vyraďovacej fázy

Zo základných skupín postúpia všetky mužstvá do osemfinále, prvé tri súboje teda rozhodnú o nasadení jednotlivých tímov vo vyraďovacej časti. V play-off na Slovákov čaká pravdepodobne duel proti Srbom alebo Chorvátom. Na to, aby zverenci skúseného španielskeho odborníka dosiahli vytúženú métu, musia v konkurencii šestnástich mužských výberov skončiť do deviateho miesta.

Prehľad účastí a umiestnení slovenskej mužskej vodnopólovej reprezentácie na ME:
1999 Florencia (Tal.) 10. miesto
2001 Budapešť (Maď.) 8. miesto
2003 Kranj (Slovin.) 7. miesto
2006 Belehrad (Srb.) 11. miesto
2008 Málaga (Šp.) 12. miesto

„Od osemfinále nemôžeme mať veľké očakávania, bude to v prvom rade veľká skúsenosť pre našich hráčov. Práve preto by som si prial, aby sme hrali proti domácim Srbom. Bol by to veľký zápas pred skvelou kulisou. Na šampionáte bude pre nás dôležitý až piaty zápas, no na ten teraz nemyslím. Hlavné je, aby sme hrali dobre. Vtedy bude jedno, proti komu nastúpime v druhom súboji vyraďovacej časti. Nemáme veľké individuality, našou najsilnejšou stránkou je dobrý kolektív. Iné výbery sa spolu pripravujú bez väčších zmien niekoľko rokov, my teraz približne rok. Za ten čas ešte nemáme všetko tak zautomatizované ako iné tímy. Musíme preto zostať koncentrovaní v každučkej sekunde zápasu,“ doplnil tréner slovenskej vodnopólovej reprezentácie.

Jeho tím nemá podporu iba medzi Slovákmi, ale aj v Španielsku. Držať palce mu totiž bude celá rodina: „Sú to naši veľkí fanúšikovia a na prvom mieste je pre nich slovenský výber, až potom španielsky. Týka sa to aj mňa. Priorita sú Slováci, no Španielom tiež prajem úspech.“

Pre Vimperka bude zápas proti Španielom špeciálny

Hneď prvý zápas na ME bude špeciálny aj pre reprezentanta Martina Faměru. Dvadsaťsedemročný rodák z českého mesta Vimperk totiž na klubovej úrovni pôsobí v kvalitnom španielskom mužstve CN Atlétic-Barceloneta.

„V španielskej reprezentácii je až osem či deväť mojich spoluhráčov z Barcelonety. Náš tím patrí medzi poltucet najlepších na celom svete. Už len to svedčí o tom, že Španielsko je veľmi kvalitný súper s množstvom skúseností. Budeme to mať s nimi veľmi ťažké. Cítime sa pripravení, no až samotný šampionát ukáže, ako na tom sme. Čakajú na nás posledné dni pred začiatkom turnaja, aby sme nabrali energiu. V úvodnom súboji to bude veľmi náročné najmä po fyzickej stránke. Španieli sú po tejto stránke asi najlepšie pripravení zo všetkých tímov. Celý zápas idú naplno jedným aj druhým smerom, či vedú alebo prehrávajú. So spoluhráčmi z klubu sme niekoľkokrát na tému vzájomného duelu na ME hovorili, najmä s gólmanom Danim Lópezom-Pinedom. Ja som mu sľúbil pár gólov v jeho sieti. On zasa to, že ‘zavrie‘ bránku,“ povedal pre agentúru SITA Martin Faměra a pokračoval: „Jednoznačný cieľ na šampionáte je vybojovať si postup na celosvetovú olympijskú kvalifikáciu. Pre nás je práve to náročnejšie, ako samotná kvalifikácia.“

Pre urasteného obrancu či krídelníka budú ME 2016 v Belehrade premiérovým vrcholným turnajom v slovenskej reprezentácii. Už pred odchodom na šampionát má jasno v tom, koho by si prial za súpera v osemfinále. „Bol by som rád, keby sme si zahrali proti Srbom. Bude to skúsenosť, ktorú už nemusíme nikdy zažiť. Hrať pred 12-tisíc divákmi, takú kapacitu nemá žiadny plavecký štadión. Duel pred takou kulisou sa hrá možno raz za život. Zažiť to možno bežne na hokeji či tenise, na vodné pólo však chodia maximálne polovičné návštevy,“ dodal Martin Faměra.

Zloženie základných skupín vodnopólových ME 2016 v srbskom Belehrade:

MUŽI
A-skupina: Čierna Hora, Španielsko, Holandsko, Slovensko
B-skupina: Srbsko, Chorvátsko, Francúzsko, Malta
C-skupina: Taliansko, Rumunsko, Nemecko, Gruzínsko
D-skupina: Maďarsko, Grécko, Rusko, Turecko

ŽENY
A-skupina: Portugalsko, Rusko, Holandsko, Maďarsko, Turecko, Grécko
B-skupina: Chorvátsko, Srbsko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko

Zlato obhajujú Srbi a Španielky

Zlaté medaily na kontinentálnom šampionáte obhajujú hráči Srbska a reprezentantky Španielska. Srbská metropola bude premiérovo hostiť až šestnásť mužských a dvanásť ženských reprezentácií, na predchádzajúcich európskych šampionátoch bojovalo o medaily 12 mužských a 8 ženských výberov. V Belehrade sa uskutoční dovedna 100 duelov (56 mužských a 44 ženských). Prvýkrát v histórii sa zápasy oboch pohlaví budú konať v rovnakom bazéne v rovnaké dni, doteraz sa súťažné dni turnaja mužov a žien striedali.

Všetky súboje ME 2016 bude hostiť moderná multifunkčná Kombank Arena, ktorú po trinástich rokoch náročnej výstavby slávnostne otvorili v lete 2004. Hala pojme až 25-tisíc divákov v závislosti od podujatia, konajú sa v nej hudobné koncerty i športové akcie. V súvislosti s vodnopólovým kontinentálnym šampionátom museli organizátori kapacitu znížiť na 12-tisíc miest. Na ploche v krátkom čase na prelome rokov postavili dva bazény (súťažný a rozplavovací) a 3. januára začali s ich napúšťaním. Maskotom vodnopólových ME je snehuliak Sneško.

Po súbojoch v základných skupinách budú na ME nasledovať vyraďovacie zápasy o konečné umiestnenie. V mužskom turnaji do osemfinále postúpia všetci účastníci zo štyroch štvorčlenných skupín, v ženskom sa do štvrťfinále kvalifikujú po štyri najlepšie kolektívy z dvoch šesťčlenných skupín. Ženský turnaj vyvrcholí finálovým duelom v piatok 22. januára, mužský duel o zlato je na programe o deň neskôr.

Historický prehľad medailistov z ME vo vodnom póle:

MUŽI
1926 Budapešť (Maď.) Maďarsko Švédsko Nemecko
1927 Bologna (Tal.) Maďarsko Francúzsko Belgicko
1931 Paríž (Fr.) Maďarsko Nemecko Rakúsko
1934 Magdeburg (Nem.) Maďarsko Nemecko Belgicko
1938 Londýn (Angl.) Maďarsko Nemecko Holandsko
1947 Monte Carlo (Monako) Taliansko Švédsko Belgicko
1950 Viedeň (Rak.) Holandsko Švédsko Juhoslávia
1954 Turín (Tal.) Maďarsko Juhoslávia Taliansko
1958 Budapešť (Maď.) Maďarsko Juhoslávia Sovietsky zväz
1962 Lipsko (Nem.) Maďarsko Juhoslávia a Sovietsky zväz
1966 Utrecht (Hol.) Sovietsky zväz Východné Nemecko Juhoslávia
1970 Barcelona (Šp.) Sovietsky zväz Maďarsko Juhoslávia
1974 Viedeň (Rak.) Maďarsko Sovietsky zväz Juhoslávia
1977 Jönköping (Švéd.) Maďarsko Juhoslávia Taliansko
1981 Split (Chor.) Západné Nemecko Sovietsky zväz Maďarsko
1983 Rím (Tal.) Sovietsky zväz Maďarsko Španielsko
1985 Sofia (Bul.) Sovietsky zväz Juhoslávia Západné Nemecko
1987 Štrasburg (Fr.) Sovietsky zväz Juhoslávia Taliansko
1989 Bonn (Nem.) Západné Nemecko Juhoslávia Taliansko
1991 Atény (Gréc.) Juhoslávia Španielsko Sovietsky zväz
1993 Sheffield (Angl.) Taliansko Maďarsko Španielsko
1995 Viedeň (Rak.) Taliansko Maďarsko Nemecko
1997 Sevilla (Šp.) Maďarsko Juhoslávia Rusko
1999 Florencia (Tal.) Maďarsko Chorvátsko Taliansko
2001 Budapešť (Maď.) Juhoslávia Taliansko Maďarsko
2003 Kranj (Slovin.) Srbsko a Čierna Hora Chorvátsko Maďarsko
2006 Belehrad (Srb.) Srbsko Maďarsko Španielsko
2008 Málaga (Šp.) Čierna Hora Srbsko Maďarsko
2010 Záhreb (Chor.) Chorvátsko Taliansko Srbsko
2012 Eindhoven (Hol.) Srbsko Čierna Hora Maďarsko
2014 Budapešť (Maď.) Srbsko Maďarsko Taliansko
2016 Belehrad (Srb.) ??? ??? ???

ŽENY
1985 Oslo (Nór.) Holandsko Maďarsko Západné Nemecko
1987 Štrasburg (Fr.) Holandsko Maďarsko Francúzsko
1989 Bonn (Nem.) Holandsko Maďarsko Francúzsko
1991 Atény (Gréc.) Maďarsko Holandsko Taliansko
1993 Leeds (Angl.) Holandsko Rusko Maďarsko
1995 Viedeň (Rak.) Taliansko Maďarsko Holandsko
1997 Sevilla (Šp.) Taliansko Rusko Holandsko
1999 Prato (Tal.) Taliansko Holandsko Rusko
2001 Budapešť (Maď.) Maďarsko Taliansko Rusko
2003 Ľubľana (Slovin.) Taliansko Maďarsko Rusko
2006 Belehrad (Srb.) Rusko Taliansko Maďarsko
2008 Málaga (Šp.) Rusko Španielsko Maďarsko
2010 Záhreb (Chor.) Rusko Grécko Holandsko
2012 Eindhoven (Hol.) Taliansko Grécko Maďarsko
2014 Budapešť (Maď.) Španielsko Holandsko Maďarsko
2016 Belehrad (Srb.) ??? ??? ???

Medailové bilancie jednotlivých krajín na vodnopólových ME:

MUŽI
1. Maďarsko 12 – 6 – 5
2. Srbsko (aj Juhoslávia) 6 – 9 – 5
3. Rusko (aj Sovietsky zväz) 5 – 3 – 3
4. Taliansko 3 – 2 – 6
5. Nemecko 2 – 4 – 3
6. Chorvátsko 1 – 2 – 0
7. Čierna Hora 1 – 1 – 0
8. Holandsko 1 – 0 – 1
9. Švédsko 0 – 3 – 0
10. Španielsko 0 – 1 – 3
11. Francúzsko 0 – 1 – 0
12. Belgicko 0 – 0 – 3
13. Rakúsko 0 – 0 – 1

ŽENY
1. Taliansko 5 – 2 – 1
2. Holandsko 4 – 3 – 3
3. Rusko 3 – 2 – 3
4. Maďarsko 2 – 5 – 5
5. Španielsko 1 – 1 – 0
6. Grécko 0 – 2 – 0
7. Francúzsko 0 – 0 – 2
8. Nemecko 0 – 0 – 1

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. januára 2016

Odporúčané články