Škultéty: Trenčiansky kraj potrebuje župana na 100% a nie Bašku, ktorý sa mu venuje na 25%

354062_stefan skultety jaroslav baska 640x420.jpg

TRENČÍN 2. októbra (WebNoviny.sk) – Kandidát na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Škultéty by v prípade zvolenia do tejto funkcie sedel len v jednom kresle.

Primátor Trenčianskych Teplíc Škultéty v pondelok kritizoval terajšieho župana Jaroslava Bašku, ktorý sa podľa neho popri práci poslanca Národnej rady SR venuje Trenčianskemu kraju len na 25 percent.

Koľko pracoval Baška pre župu?

Škultéty prepočítal, ako musí „vďaka“ sedeniu na dvoch stoličkách župan a poslanec Baška deliť svoj čas.

V roku 2015 bolo v kalendári 250 pracovných dní. Rokovacích dní parlamentu bolo 94. Okrem toho bol Baška členom dvoch výborov, rokovania ktorých trvali 32 pracovných dní. Ako župan má okrem toho podľa zákona nárok na 25 dní dovolenky.

„Výpočet je teda jednoduchý – na prácu pre náš kraj mu v roku 2015 ostalo 99 dní. Župan Baška z 365 dní pracuje len 99 dní. Z 12 mesiacov iba niečo viac ako tri mesiace. Pracuje pre náš kraj iba na štvrtinu,“ povedal Škultéty.

Poslanec, ktorý je aj županom viac nevylobuje

Škultéty si nemyslí, že župan, ktorý je poslancom, môže údajne pre kraj viac vylobovať a presadiť. Ako príklad uviedol dlhoročné plány na vybudovanie rýchlostnej cesty R2 medzi Trenčínom a Prievidzou.

„Ako dopomohol poslanec už takmer 12 rokov vládneho Smeru k tomu, aby bola táto cesta realitou?,“ opýtal sa Škultéty s tým, že táto cesta najnovšie vypadla zo zoznamu priorít ministerstva dopravy a v najbližších desaťročiach Trenčín a Prievidzu pravdepodobne nespojí.

„Nielen teda, že poslanec Baška za náš kraj v Bratislave nelobuje, dokonca oberá kraje o ich kompetencie, keď hlasuje za vládne návrhy, ktoré tieto presúvajú na štát. Stačí sa pozrieť napr. na otázku dane z motorových vozidiel. V prípade duálneho vzdelania zas Baška podporil takú legislatívu, ktorá v praxi znemožňuje aktívne uplatňovanie myšlienky tejto formy vzdelávania. Aj preto sme ‚lídrom‘, s menej ako troma percentami zapojených študentov,“ hovorí Škultéty.

Škultéty chce byť stopercentný župan

Ak bude Škultéty zvolený za župana chce sa k tomu postaviť inak.„Ako som sa doteraz vo funkcii venoval stopercentne mestu Trenčianske Teplice, v prípade úspechu chcem mať opäť len jedno kreslo. Samospráva ma naučila, že ak majú veci fungovať poriadne, nestačí ich robiť len na 75 a v tomto prípade už vôbec nie na 25 percent,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii Škultéty.

Jaroslav Baška sa k výrokom protikandidáta nechcel vyjadrovať, jeho výpočty týkajúce sa práce pre kraj však podľa neho nesedia. Funkcia predsedu samosprávneho kraja je podľa zákona o samospráve vyšších územných celkov nezlučiteľná s funkciou starostu alebo primátora, predsedovia však môžu pôsobiť napríklad ako poslanci Národnej rady SR.

 

Viac k témam: Jaroslav Baška, Štefan Škultéty, TSK Trenčiansky samosprávny kraj, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Škultéty: Trenčiansky kraj potrebuje župana na 100% a nie Bašku, ktorý sa mu venuje na 25% © SITA Všetky práva vyhradené.

2. októbra 2017

Odporúčané články