Severná Kórea odpálila tri balistické rakety

Kórejská ľudovodemokratická republika pravidelne uskutočňuje raketové skúšky, a to najmä vtedy, keď je zrak sveta obrátený na severovýchodnú Áziu.SOUL 5. septembra (WebNoviny.sk) – Severná Kórea odpálila tri balistické strely zo svojho východného pobrežia, oznámila v pondelok juhokórejská armáda. Odpálenie rakiet má zrejme byť ukážkou sily v čase ekonomického summitu skupiny G20 v Číne, píše agentúra AP. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) pravidelne uskutočňuje raketové skúšky, a to najmä vtedy, keď je zrak sveta obrátený na severovýchodnú Áziu.

Svetoví lídri sa v nedeľu zišli na dvojdňovom summite G20, skupiny združujúcej rozvinuté a rozvíjajúce sa ekonomiky, v meste Chang-čou na východe Číny, ktorý je jediným významným spojencom Severnej Kórey. Vzťahy Pekingu s Pchjongjangom však narušila séria jadrových a raketových skúšok i ďalších provokatívnych krokov KĽDR.

Odporúčame:

Kim Čong-un dal popraviť vicepremiéra, zastával ‚zlý postoj‘

Juhokórejská armáda v oznámení uviedla, že tri strely vypálené zo západu Severnej Kórey preleteli ponad krajinu a dopadli do mora pri jej východnom pobreží. Typ ani dolet týchto striel však predstavitelia v Soule nespresnili. Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje predtým v priebehu dňa popri summite G20 kritizovala KĽDR za to, čo nazvala provokáciami poškodzujúcimi vzťahy medzi Soulom a Pekingom.

Odpálenie rakiet prišlo štyri dni pred 68. výročím založenia KĽDR a niekoľko dní po tom, ako juhokórejské a americké sily ukončili svoje každoročné spoločné vojenské cvičenia, ktoré Pchjongjang označuje za prípravu invázie do Severnej Kórey.

Minulý mesiac sa obavy okolo zbrojných programov izolovanej komunistickej krajiny prehĺbili, keď raketa vystrelená zo severokórejskej ponorky preletela asi 500 kilometrov, čo je najväčšia vzdialenosť, akú pri takejto zbrani KĽDR docielila. Bezpečnostná rada OSN koncom augusta ostro odsúdila severokórejské skúšky balistických striel z júla a augusta. Označila ich za „závažné porušenie“ zákazu všetkých aktivít KĽDR týkajúcich sa balistických striel.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. septembra 2016

Odporúčané články