Šéf Frontexu: Nekontrolovaný prílev utečencov je rizikom

Militanti z organizácie Islamský štát sa zrejme dostali k desaťtisícom pravých pasov po tom, čo obsadili úrady v častiach Sýrie, Iraku a Líbye.BERLÍN 20. decembra (WebNoviny.sk) – Nekontrolovaný prílev utečencov do Európy predstavuje bezpečnostné riziko, uviedol pre nemecký nedeľník Welt am Sonntag riaditeľ agentúry Frontex zodpovednej za ochranu vonkajších hraníc EÚ Fabrice Leggeri.

Do Európy dorazili tento rok státisíce ľudí utekajúcich pred vojnou a chudobou z krajín, akými sú Sýria či Irak. Od novembrových teroristických útokov v Paríži zosilneli obavy, že islamisti vstúpia do Európy nepozorovane spolu s migrantmi.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

„Veľký prílev ľudí, ktorí momentálne prichádzajú do Európy bez toho, aby boli skontrolovaní, je, samozrejme, bezpečnostným rizikom,“ povedal Leggeri v rozhovore, z ktorého citovala agentúra Reuters. Zdôraznil však, že by nebolo správne považovať všetkých utečencov za „potenciálnych teroristov“.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Taktiež povedal, že je ťažké overovať pravosť sýrskych pasov, keď v Sýrii zúri občianska vojna. Nikto podľa neho nemôže zaručiť, že „doklady, ktoré vyzerajú ako skutočné, naozaj vydávajú oficiálne úrady alebo že ich nositeľmi sú skutočne ich právoplatní majitelia,“ dodal Leggeri.

Nedeľník Welt am Sonntag poznamenal, že podľa západných tajných služieb sa militanti z organizácie Islamský štát zrejme dostali k desaťtisícom pravých pasov po tom, čo obsadili úrady v častiach Sýrie, Iraku a Líbye. Mohli sa zmocniť aj strojov na výrobu dokladov totožnosti. Noviny dodali, že Islamský štát s pasmi obchoduje, pričom jeden na čiernom trhu predáva za 1000 až 1500 dolárov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. decembra 2015

Odporúčané články