‚Se… na vás‘, odkázal filipínsky prezident Európskej únii

Filipínsky prezident uviedol, že niektorí členovia EÚ ako Francúzsko a Británia sú pokrytci, keď útočia na jeho spôsob vedenia protidrogovej vojny, lebo niektorí z nich sa údajne v minulosti podieľali na zabíjaní Arabov.

MANILA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Filipínsky prezident Rodrigo Duterte ostro a nevyberane skritizoval v utorok Európsku úniu po tom, ako sa jej parlament pridal k výzvam na ukončenie zabíjania užívateľov drog a drogových dílerov bez súdnych procesov v rámci prezidentovej protidrogovej vojny na Filipínach. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Európsky parlament navyše uznesením zo štvrtka 15. septembra poveril delegáciu EÚ na Filipínach a veľvyslanectvá 28 členských štátov v Manile, aby monitorovali tamojšie prípady porušovania ľudských práv.

Čítal som odsudzujúce vyhlásenie EÚ a všetko, čo im môžem na to povedať, je ‚Se… na vás‘,“ povedal Duterte v prejave pred miestnymi predstaviteľmi. „Chcete tým len odčiniť svoje vlastné hriechy,“ dodal.

Filipínsky prezident (71) uviedol, že niektorí členovia EÚ ako Francúzsko a Británia sú pokrytci, keď útočia na jeho spôsob vedenia protidrogovej vojny, lebo niektorí z nich sa údajne v minulosti podieľali na zabíjaní Arabov.

Duterte pred niekoľkými dňami slovne napadol aj amerického prezidenta Baracka Obamu a generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna za to, že takisto kritizovali jeho surovú protidrogovú kampaň a vyjadrili obavy nad porušovaním ľudských práv na Filipínach.

Podľa policajných štatistík bolo na Filipínach pri policajných akciách od 1. júla do 10. septembra zabitých 1466 osôb podozrivých z užívania drog alebo drogového dílerstva. Polícia v rovnakom období zaznamenala aj 1490 prípadov usmrtenia, ktoré ešte len vyšetruje.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. septembra 2016

Odporúčané články