Schmiedlová získala prvý bod, otočila takmer stratený zápas

Dvadsaťjedenročná Košičanka Karolína Schmiedlová, 29. v hodnotení, sa tesne vyhla svojej rebríčkovo najhoršej prehre od októbra 2014.

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Jednotka domáceho tímu Karolína Schmiedlová zvíťazila za 182 minút 5:7, 7:5, 6:0 v sobotňajšom zápase s dvojkou hostiek Arinou Rodionovovou na úvod víkendového bratislavského stretnutia Slovensko – Austrália v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2016 tenisových reprezentačných družstiev žien. Prehrávala pritom 5:7, 1:4 s dvojitým brejkom. Vyslúžila si aplauz plných tribún za nezlomnosť v deň, keď sa jej dlho nedarilo a musela sa vyrovnať s prekvapivým potenciálom outsiderky.

Na tvrdom povrchu DecoColor pod zatiahnutou strechou vypredanej Aegon arény NTC viedla Schmiedlová povzbudivo 2:0, rýchlo to však bolo 2:2. Favoritka sa ešte zachránila za stavu 4:5 na príjme, potom však prišla o servis z náskoku 40:0 a súperka na podaní zvládla reparát: premenila tretí setbal. Navyše, 26-ročná rodáčka z ruského Tambova Rodionovová pri tomto svojom debute v rámci MS tímov ITF okamžite odskočila na 2:0 v druhej časti. Keď zužitkovala šiesty brejkbal za stavu 3:1, zdalo sa, že je hotovo.

O to viac, že Schmiedlová priebežne príliš nevysielala signály o herných aj mentálnych silách na obrat z kritického skóre. Náročným forhendovým volejom po nie práve najpresvedčivejšom útoku však upravila na 2:4 a posunula sa aj na 3:4 a príjem, hoci zo 40:15 ešte pustila vyzývateľku na zhodu. Vzopätie pokračovalo: Schmiedlová druhým brejkbalom vyrovnala na 4:4 a cez nepríjemných 30:30 aj preklopila na 5:4. V desiatej hre nedala tri jednotlivé setbaly, v jedenástej sama odvrátila rovnaký počet hrozieb straty servisu – 6:5. Po tejto zlomovej pasáži sa na nulu presadila na returne.

Austrálčanka po návrate zo šatne zďaleka nevyzerala ako sviežejšia z aktérok, premietlo sa to aj do vývoja skóre tretieho setu. Slovenka unikla na 2:0 (na fiftíny 8:1) a v treťom geme to cez dve zhody aj potvrdila, preberala taktovku evidentne aj vďaka lepšiemu fyzickému fondu a psychickému nastaveniu po „zázračnej“ záchrane. Definitívu naznačil „double-brejk“ na 4:0. „Kanára“ vyrobila dvojchyba.

Rodionovová sa takmer dve hodiny predvádzala v oveľa väčšej pohode, pestrým prejavom rozleptávala hru Schmiedlovej a disponovane ťažila z jej ťažkostí na podaní (vrátane dvojchyby, ktorá vyznela až absurdne), často rezolútnym príjmom druhého servisu získavala body či aspoň prevahu vo výmene. Slovenka sa ako-tak dostala do štandardu na servise, až od druhej polovice druhého dejstva. Austrálčanka si set a pol počínala uvoľnenejšie, výborne čítala hru, nezdráhala sa tlačiť a tvoriť a s výnimkou začiatku tohto premiérového vzájomného duelu mala väčšinu výmen pod kontrolou. Vôbec nepôsobila ako až 275. hráčka singlového renkingu (najvyššie bola na 157. mieste pred takmer šiestimi rokmi). Na rozdiel od trápiacej sa Slovenky si súboj zjavne užívala. Zaváhala až s cieľovou páskou na dohľad, od koncovky druhého setu jej odpor citeľne ochaboval, záver napokon bol už iba formalitou Schmiedlovej, ktorá si lepšie rozložila fond.

Dvadsaťjedenročná Košičanka Karolína Schmiedlová, 29. v hodnotení, sa tesne vyhla svojej rebríčkovo najhoršej prehre od októbra 2014, keď na turnaji ITF vo francúzskom Poitiers podľahla 6:4, 2:6, 1:6 domácej Océane Dodinovej, vtedy 357. v počítačovom poradí.

Zverenkyňa Milana Martinca Schmiedlová stúpla vo fedcupovej štatistike na 6:2, z toho pred domácimi fanúšikmi na 4:0 po troch vlaňajších aprílových úspechoch proti Švédkam.

Nasleduje stretnutie dvojky domácej nominácie na dvojhry Jany Čepelovej (132. v systéme) s líderkou hostiek, hrdinkou singla z grandslamových US Open 2011 v New Yorku a zároveň bývalou jednotkou deblového systému Samanthou Stosurovou (27.). V nedeľu od 13.00 h budú program postupne tvoriť dvojhry Schmiedlová – Stosurová a Čepelová – Rodionovová a napokon štvorhra, na ktorú kapitáni Matej Lipták a Alicia Moliková v piatok pred žrebom programu nahlásili páry Čepelová, Daniela Hantuchová, resp. Casey Dellacquová, Stosurová, v druhý deň však môžu urobiť zmeny na single i debla. V domácom kádri je aj Dominika Cibulková, na druhej strane Kimberly Birrellová.

SLOVENSKO – AUSTRÁLIA 1:0 po sobotňajšej I. dvojhre

Dvojhra:
Karolína Schmiedlová – Arina Rodionovová 5:7, 7:5, 6:0 za 182 minút (63, 87, 32)

Zostávajúci program:
Sobota:
Dvojhra:
Jana Čepelová – Samantha Stosurová / bilancia: 1:1
Nedeľa (postupne od 13.00 h):
Dvojhry:
Karolína Schmiedlová – Samantha Stosurová / bilancia: 0:2
Jana Čepelová – Arina Rodionovová / bilancia: 0:0
Štvorhra:
Jana Čepelová, Daniela Hantuchová – Casey Dellacquová, Samantha Stosurová

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2016

Odporúčané články