Scania manipulovala s cenami za vozidlá, Európska komisia jej naparila rekordnú pokutu

353562_sweden_volkswagen_scania f3bc80c330a64a1dbfe682f9714728e5 640x420.jpg

BRUSEL 27. septembra (WebNoviny.sk) – Európska únia uložila švédskemu výrobcovi nákladných vozidiel Scania pokutu vyše 880 mil. eur pre manipuláciu cien.

Odporúčame:
Inšpektorát práce ukončil vyšetrovanie pracovného úrazu na stavbe Jaguara a udelil pokutu

Európska komisia (EK), ktorá dozerá na dodržiavanie hospodárskej súťaže, v stredu uviedla, že Scania s ďalšími piatimi výrobcami nákladných áut 14 rokov, od roku 1997 do roku 2011, uplatňovala tajnú dohodu v oblasti cien vozidiel.

S firmami MAN, DAF, Daimler, Iveco a Volvo/Renault v roku 2016 EK dosiahla dohodu o urovnaní, ale Scania spoluprácu odmietla. Komisia preto voči Scanii viedla vyšetrovanie v rámci štandardnej protikartelovej procedúry a výsledkom je to, že švédskej automobilke neposkytla možnosť zníženia pokuty.

Odporúčame:
Fakultná nemocnica v Nitre pochybila v prípade smrti Sebastiána

Pätica automobiliek okrem spolupráce v oblasti cien spoločne postupovala aj s cieľom prenášať na zákazníkov náklady plnenia prísnejších pravidiel v oblasti emisií.

„Namiesto uzatvárania tajných dohôd v oblasti cien výrobcovia nákladných áut mali medzi sebou súťažiť, a to aj v zlepšovaní životného prostredia,“ uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Viac k témam: Európska komisia (EK), pokuta, Scania
Zdroj: Webnoviny.sk – Scania manipulovala s cenami za vozidlá, Európska komisia jej naparila rekordnú pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.

27. septembra 2017

Odporúčané články