Saudská Arábia povolí ženám beztrestne šoférovať, stále im však chýbajú ďalšie práva

353522_saudi_araba_23558 1da3b554828c49349389016366752591 640x420.jpg

RIJÁD 27. septembra (WebNoviny.sk) – Ženy v Saudskej Arábii budú môcť od júna budúceho roka po prvý raz beztrestne šoférovať. O zmene, ktorú vo svojom nariadení ohlásil kráľ Salmán, v utorok informovali štátne médiá.

Odporúčame:
Do Mekky prišlo viac ako 1,7 milióna moslimov, ich počet sa môže ešte zvýšiť

I keď islamské právo ani saudské dopravné predpisy vyslovene nezakazovali ženám šoférovať, v konzervatívnom kráľovstve im nevydávali vodičské oprávnenia a ak ich prichytili za volantom, zatýkali ich. Ženy pritom budú môcť požiadať o vodičský preukaz bez povolenia mužského príbuzného.

Na základe kráľovho nariadenia zároveň v krajine vznikne špeciálna komisia, ktorej úlohou bude určiť spôsob, ako zmenu implementovať do praxe.

Odporúčame:
Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu z Jemenu

„Som naozaj nadšená. Je to dobrý krok pre ženské práva,“ vyjadrila sa pre agentúru AP Aziza Youssef, ktorá je profesorkou na King Saud University v Rijáde a jednou z najvýraznejších ženskoprávnych aktivistiek. Ženy sú podľa nej šťastné, no zmena je len prvým krokom z množstva práv, na ktoré čakajú.

I keď kráľovstvo ženám postupne dáva rôzne ďalšie práva, saudské ženy sa ešte stále musia podrobovať mužom na základe poručníckych zákonov, ktoré im zakazujú požiadať o pas, cestovať do zahraničia a tiež vydať sa bez súhlasu mužského príbuzného.

Viac k témam: práva žien, Saudská Arábia
Zdroj: Webnoviny.sk – Saudská Arábia povolí ženám beztrestne šoférovať, stále im však chýbajú ďalšie práva © SITA Všetky práva vyhradené.

27. septembra 2017

Odporúčané články