Šatan, Rusnák alebo Šmátrala? Kongres SZĽH rozhodne o novom šéfovi slovenského hokeja

417399_satan 676x475.jpg

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) spozná v stredu meno nového prezidenta. Dosluhujúceho Martina Kohúta vystrieda jeden z trojice kandidátov na tento post – Miroslav Šatan, Dárius Rusnák alebo Jaromír Šmátrala.

Súčasný zväzový šéf by ako svojho nástupcu najradšej videl prvého menovaného, o víťazovi však rozhodnú delegáti Kongresu SZĽH.

„Som veľmi rád, že Miro Šatan prijal výzvu a bude kandidovať na pozíciu prezidenta. Chce prevziať zodpovednosť za slovenský hokej a ja budem kandidovať do Výkonného výboru SZĽH, aby som mu mohol v jeho misii pomôcť,“ uviedol Kohút pre agentúru SITA.

Štyridsaťštyriročný Šatan pôsobil v uplynulých dvoch sezónach ako generálny manažér slovenských reprezentácií a má za sebou aj úspešnú hráčsku kariéru.

Počas nej odohral vyše tisíc zápasov v NHL, získal Stanleyho pohár a v drese národného tímu sa tešil zo štyroch cenných kovov na MS. Pri troch zo štyroch medailových úspechoch bol kapitánom slovenskej reprezentácie a naďalej zostáva jej historicky najlepším strelcom.

Šatan chce aj akadémie v krajských mestách

V prípade úspechu na volebnom Kongrese SZĽH sa chce topoľčiansky rodák dohodnúť s klubmi na jednotnej dlhodobej stratégii rozvoja hokeja. Jeho ďalším cieľom je budovanie akadémií, ktoré by mali postupne vyrásť v každom krajskom meste.

„Prebehlo veľa rozhovorov vo vnútri hnutia a viaceré kluby ma vyzvali, aby som išiel kandidovať na post prezidenta SZĽH a získal podporu ostatných klubov. Túto výzvu prijímam. Nejde do toho sám, chcem priniesť nejaký tím ľudí, s ktorými sa chcem zaoberať problémami slovenského hokeja. Našim cieľom je budovanie akadémií, podpora vzdelania a vytvorenie atraktívneho prostredia pre rodičov a hráčov. Za ostatné dva roky som videl, že sa vecí hýbu správnym smerom. Zlepšilo sa fungovanie zväzu, financie – kluby dostávajú viac peňazí. Doniesli sme zahraničných odborníkov, ktorí posunuli slovenských hokej dopredu. Na Slovensku je veľa ľudí zapálených pre hokej, ale potrebujú kvalitné podmienky, aby ho mohli robiť. Je to väčšia výzva ako robiť generálneho manažéra,“ uviedol Šatan pri oznamovaní kandidatúry.

Pre Rusnáka sú prioritou kluby

Jedným zo súperov Šatana bude aj Dárius Rusnák. Päťdesiaťdeväťročný bývalý československý reprezentant má v zbierke rovnako štyri cenné kovy z MS a na zlatom šampionáte v roku 1985 plnil úlohu kapitána. Niekdajší center získal s národným tímom taktiež striebro na ZOH 1984 v Sarajeve.

Ružomberský rodák by sa chcel v pozícii prezidenta SZĽH zamerať na kluby, ktoré sú podľa neho prioritou a základom slovenského hokeja. V otázke hlavného trénera seniorskej reprezentácii by Rusnák prenechal stopercentné kompetencie generálnemu manažérovi a nebráni sa ani zahraničnému koučovi.

„Kluby nám vytvárajú podmienky na to, aby dobre fungovala mládež, ale paradoxne sa do nich málo investuje. Chcel by som preto stabilizovať ich ekonomickú situáciu. Za správne ďalej považujem budovanie nových štadiónov, no musia byť plnohodnotné, aby sa na nich mohli hrať súťaže. Zároveň potrebujeme rekonštruovať staršie štadióny. Treba ich skrášliť, zlepšiť podmienky a to pritiahne mládež k hokeju. Vďaka tomu by sa mala zväčšiť aj hráčska základňa,“ uviedol Rusnák v rozhovore pre RTVS.

Šmátrala hovorí aj o rozvoji mládeže

Posledným tretím kandidátom na prezidentskú stoličku je súčasný predseda Dozornej rady SZĽH a zároveň zväzový kontrolór Jaromír Šmátrala. Štyridsaťjedenročný vyštudovaný právnik má hráčske skúsenosti z profesionálneho hokeja.

Na Slovensku krátko nastupoval v najvyššej súťaži za Žilinu aj Dubnicu, následne pôsobil v nižších zahraničných ligách v Rakúsku, Nemecku a Česku. Bývalý krídelník chce v prípade úspechu vo voľbách pomôcť klubom, nastaviť systém rozvoja mládeže od najnižších žiackych kategórii a presadzuje obnovenie mandátnych trénerov.

„Pri svojej pracovnej činnosti sa stretávam so zástupcami klubov, ktorí mi hovoria o svojich problémoch. Napriek zvýšenej finančnej podpore zo strany štátu kluby nepociťujú väčší prílev peňazí. Potrebujeme viac financií nielen pre mládež, ale aj pre tipsportligové, prvoligové a druholigové kluby, pretože bez nich by nemal hokej význam. Finančné prostriedky by sme mohli získať z Fondu na podporu športu aj prostredníctvom športových poukazov. Myslím si, že treba nastaviť systém rozvoja mládeže od hráčov vo veku šesť až sedem rokov, pretože v pätnástich je neskoro začínať,“ povedal Šmátrala pre RTVS.

Kongres SZĽH bude v stredu okrem prezidenta voliť aj zástupcov do Výkonného výboru, predsedu a podpredsedu Disciplinárnej komisie, predsedu, podpredsedu a členov Odvolacej antidopingovej komisie a predsedu a členov Volebnej komisie.

Viac k témam: SZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja
Zdroj: Webnoviny.sk – Šatan, Rusnák alebo Šmátrala? Kongres SZĽH rozhodne o novom šéfovi slovenského hokeja © SITA Všetky práva vyhradené.

26. júna 2019

Odporúčané články