Ruský súd vydal medzinárodný zatykač na Chodorkovského

Hovorkyňa bývalého šéfa JUKOSU uviedla, že je nepravdepodobné, že by sa jej klient sám odovzdal do rúk úradom.MOSKVA 23. decembra (WebNoviny.sk) – Na bývalého prezidenta ropného koncernu JUKOS Michaila Chodorkovského vydal v stredu ruský súd medzinárodný zatykač pre obvinenia zo zorganizovania vraždy primátora mesta Neftejugansk Vladimira Petuchova. Agentúru Reuters o tom informoval Vladimir Markin, oficiálny hovorca Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SK Rossiji), ktorý sa touto a ďalšími kauzami v súvislosti s osobou Chodorkovského zaoberá.

Medzinárodný zatykač na známeho kritika Kremľa bol vydaný deň po tom, ako ruská polícia vykonala prehliadky v domoch a bytoch viacerých zamestnancov ním založenej dobročinnej organizácie Otvorené Rusko. Chodorkovského hovorkyňa Marija Loganová pre agentúru AP uviedla, že je nepravdepodobné, že by sa jej klient sám odovzdal do rúk úradom – s tým, že sa momentálne nachádza v Londýne.

Z objednania vraždy starostu sibírskeho mesta spolu s pokusom o vraždu ďalších štyroch osôb Chodorkovského v neprítomnosti obvinili 11. decembra. On sám však vinu odmieta a obvinenie považuje za ničím nepodložené.

Podnikateľa a manažéra Chodorkovského zatkli 25. októbra 2003 na základe obvinenia zo sprenevery a daňových únikov. V roku 2005 ho súd uznal za vinného a odsúdil na deväť rokov väzenia. Po odvolaní mu trest o rok skrátili. Oligarchu mali prepustiť z väzenia 25. októbra 2014, ale na základe milosti, ktorú mu udelil ruský prezident Vladimir Putin, sa na slobodu dostal už 20. decembra 2013. Odvtedy žije Chodorkovskij v zahraničí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. decembra 2015

Odporúčané články