Rusku sa míňajú peniaze, do roku 2018 možno vyčerpá rezervu

Rusko má deficity štátneho rozpočtu už od roku 2014, kedy ekonomiku krajiny postihli západné sankcie a pokles cien energií.

MOSKVA 6. júla (WebNoviny.sk) – Rusko by mohlo podľa námestníka ministra financií Sergeja Storčaka do konca budúceho roka úplne vyčerpať financie jedného zo svojich dvoch rezervných fondov, keďže vláda sa pomocou týchto peňazí snaží riešiť problém rozpočtového deficitu.

Storčak pre tlačovú agentúra TASS v stredu povedal, že Rezervný fond, v ktorom je 38 mld. USD, by sa mohol vyčerpať do konca roka 2017. Rusko má deficity štátneho rozpočtu už od roku 2014, kedy ekonomiku krajiny postihli západné sankcie a pokles cien energií.

Ruská vláda si od roku 2000 vytvárala finančné rezervy z prostriedkov, ktoré získavala z predaja ropy. Svoje dva rezervné fondy považuje za rozhodujúcu záchrannú sieť. Druhý z fondov, a to Fond národného bohatstva, v súčasnosti obsahuje dvakrát viac financií ako Rezervný fond. Ruskí predstavitelia počas ďalších troch rokov neočakávajú prebytky štátneho rozpočtu.

Rozpočtový deficit Ruska dosiahol v prvej polovici tohto 4,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Oznámil to v závere júna ruský minister financií Anton Siluanov. Za celý rok 2016 sa deficit federálneho rozpočtu podľa Siluanova pravdepodobne vyšplhá na 420 mld. rubľov (RUB).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2016

Odporúčané články