Rusko rozmiestňuje na Kryme protivzdušné systémy S-400

Ruská armáda plánuje predviesť takéto systémy na sérii cvičení nazvaných Kaukaz 2016, ktoré sa majú konať na budúci mesiac.MOSKVA 12. augusta (WebNoviny.sk) – Rusko rozmiestňuje na Kryme protivzdušné systémy rakiet s dlhým doletom S-400, a to práve v čase, keď sa zvyšuje napätie medzi ním a Ukrajinou. Informovala o tom v piatok ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Systém rakiet zem-vzduch S-400, ktorý dokáže zasiahnuť ciele vzdialené 400 kilometrov a vo výške do 30 kilometrov, je jedným z najvyspelejších v arzenáli Ruska, pripomenula svetová agentúra DPA. Ruská armáda plánuje predviesť takéto systémy na sérii cvičení nazvaných Kaukaz 2016, ktoré sa majú konať na budúci mesiac.

Odporúčame:

Rusko hrozí prerušením diplomatických vzťahov s Ukrajinou

Ukrajinca, čo údajne chystal útoky na Kryme, vzali do väzby

Sever Krymu je bez internetu, vraj z bezpečnostných dôvodov

Začiatkom tohto týždňa sa ruský prezident Vladimir Putin zaviazal, že zaistí bezpečnosť Krymského polostrova, ktorý Moskva anektovala od Ukrajiny v roku 2014. Putin v súčasnosti obviňuje ukrajinské ozbrojené sily, že plánujú vyhodiť do vzduchu životne dôležitú infraštruktúru na polostrove.

Ukrajina dôrazne popiera tieto obvinenia. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ich označil za „nezmyselné“ a nariadil bojovú pohotovosť vojenským jednotkám, rozmiestneným pri hraniciach s Krymom a na kontaktnej línii v Donbase.

Rusko anektovalo Krym pred dvoma rokmi v reakcii na zosadenie ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Zosadený bol preto, že ukrajinskí občania nespokojní so smerovaním jeho politiky masovo demonštrovali za bližšie vzťahy so Západom. Krátko nato vypuklo v dvoch východných oblastiach Ukrajiny, v Donbase, povstanie proruských separatistov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. augusta 2016

Odporúčané články