Rusko požiadalo Interpol, aby zatkol expremiéra Ukrajiny Arsenija Jaceňuka

MOSKVA 28. apríla (WebNoviny.sk) – Rusko v piatok požiadalo medzinárodnú policajnú organizácie Interpol o zatknutie a vydanie bývalého ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka.

Ten čelí v Rusku obvineniam z členstva v ozbrojenej skupine pôsobiacej v polovici 90. rokov v Čečensku a účasti na bojoch proti ruským vojakom. Informovala o tom agentúra AP.

Bývalý šéf Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SKR) Alexander Bastrykin v septembri 2015 obvinil Jaceňuka z účasti na bojoch v Čečensku v rokoch 1994-1995, ako aj mučenia a popráv ruských vojakov. Mestský súd v juhoruskom meste Jessentuki na neho koncom marca tohto roku vydal zatykač.

Odporúčame:
Parlament Čiernej hory napriek protestom Ruska ratifikoval vstup krajiny do NATO

Ukrajinské ministerstvo vnútra potvrdilo, že od Interpolu dostalo kópiu ruskej žiadosti o Jaceňukovo vydanie, avšak šéf rezortu Arsen Avakov uviedol, že Jaceňuk v Čečensku nikdy nebol a jeho „prenasledovanie ruskými orgánmi je politicky motivované“.

Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom dlhoročne komplikuje ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny a anexia ukrajinského polostrova Krym ruskými silami v marci 2014.

Viac k témam: Interpol, Rusko, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko požiadalo Interpol, aby zatkol expremiéra Ukrajiny Arsenija Jaceňuka © SITA Všetky práva vyhradené.

28. apríla 2017

Odporúčané články